•                  
یک شنبه , ۲۸ دی , ۱۳۹۹
یکشنبه, ژانویه 17

علیرضا حبیبی فر، مداح بازداشت شده در بهبهان بطور موقت آزاد شد

0
153

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۹، علیرضا حبیبی فر، شهروند ساکن بهبهان، پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار کفالت و بطور موقت از بازداشت آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۹، علیرضا حبیبی فر، شهروند ساکن بهبهان که در جریان مراسم تاسوعا سالجاری به اتهام مداحی برای جان باختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود پس از اتمام بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار کفالت آزاد از زندان این شهرستان بطور موقت آزاد شد. 

پرونده علیرضا حبیبی فر پس از اتمام مراحل بازجوئی به شعبه ۵ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بهبهان به ریاست بازپرس طاهری نیا، ارجاع و پس از تفهیم اتهام قرار وی از بازداشت به وثیقه تبدیل شد. همچنین مصادیق اتهامی علیرضا حبیبی فر، مرتبط با نوحه خوانی وی در مورد جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ بوده است. 

در تاریخ ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۹، علیرضا حبیبی فر به همراه محمدحسین صفرپور از فعالان مذهبی در حسینه اسلام آباد سنگبری شهرستان بهبهان توسط ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شدند. محمدحسین صفرپور، ساعاتی پس از بازداشت آزاد شد. 

در ساعات پایانی شنبه ۸ شهریور ماه ۱۳۹۹، مصادف با شب تاسوعا، کلیپی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که در آن اعضای یک هیئت عزاداری در شب عاشورا بر طبق رسم شهروندان این شهرستان با ریتم و نوحه در وصف محمود دشتی نیا، مهرداد دشتی نیا و فرزاد انصاری فر، سه تن از جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸ نوحه سرائی و سینه زنی کردند. 

در اکثر موارد بازداشتهای فراقانونی و خودسرانه با اتهاماتی واحی و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده افراد می باشد که در اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ که بر عدم سرکوب افراد بر مبنای آزادی بیان و عقیده تاکید شده میباشد. با توجه به مفهوم اصل آزادی بیان هر انسانی محق است تا به هر طریق ممکن بتواند عقاید و نظریات و دیدگاههای خود را بدون ملاحظات مرزی و به هر شکل ممکن منتشر کند. 

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ می باشد. 

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هانقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشرد ر ایراننقض حقوق شهروندینقض حقوق شهروندی در ایراننوحه خوانینوحه خوانی در محرمنیروی انتظامی شهرستان بهبهانکشته شدنکشته شدگانکشته شدگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸کشته شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸کشته شدگان بهبهانکشته شدگان تجمعات آبان ۱۳۹۸کشته شدگان در بازداشتپلیس امنیت شهرستان بهبهاناحضار و بازجویی از شهرونداناحضاروبازجویی از شهرونداناداره اطلاعات شهرستان بهبهاناعتراضات شهرستان بهبهانبهبهانبازجویی از شهروندان در ایرانبازداشت و بی خبریبازداشت و بی خبری از شهروندانبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت و بازجوییبازداشت و بازجوئیبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت شدگان شهرستان بهبهانتودیع قرارکفالتتجمعات اعتراضی شهرستان بهبهانتجمعات شهرستان بهبهانجان باختگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸جانباختگان اعتراضات آبان ماه 1398جانباختگان اعتراضات آبان ماه ۱۳۹۸حقوق بشرحقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق شهروندیحقوق شهروندی در ایرانحقوق شهروندی درایرانربازداشت و بیخبریزندان مرکزی بهبهانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشهروندان شهرستان بهبهانشهرستان بهبهانشهرستان بهبهان در خوزستانشهرستان بهبانعلی کاظمی شهرستان بهبهانعلیرضا حبیبی فرعلیرضاحبیبی فر

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: