•                  
چهارشنبه , ۲۸ مهر , ۱۴۰۰
چهارشنبه, اکتبر 20

احضارعلی سپنتامهر, فعال فرهنگی به دادگاه انقلاب مشهد

0
1001

علی سپنتامهر، فعال فرهنگی و ادبی ساکن مشهد از سوی شعبه ۹۰۲ بازپرسی دادگاه انقلاب مشهد و از بابت پرونده ای که پیش تر با دو اتهام مورد تفهیم قرار گرفته بود به جهت آخرین دفاع احضار شده است. 

به گزارش حقوق بشر درایران, علی سپنتامهر, فعال فرهنگی و استاد تاریخ و ادبیات ساکن مشهد به منظور شنیدن آخرین دفاعیات توسط شعبه ۹۰۲ بازپرسی دادگاه انقلاب مشهد احضار شده است. جلسه بازپرسی این فعال فرهنگی و ادبی با حضور دادستان عمومی و انقلاب مشهد برگزار خواهد شد. 

احضار علی سپنتامهر, فعال فرهنگی و ادبی به این جلسه بازپرسی از بابت دو اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” و”تشکیل گروهک سپنتامهر” که از مرداد ماه ۱۳۹۶ وی مورد تفهیم قرار گرفته بود صورت گرفته است. 

همچنین در پرونده ای دیگر, در تاریخ ۱۰  آبان ۱۳۹۵ و دقیقا ۳  سه روز پس از مراسم روز کوروش علی سپنتامهر به همراه ۸ تن دیگر در جاده مرودشت توسط ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز(پلاک۱۰۰) منتقل شدند. 

پس از اتمام مراحل بازجوئی علی سپنتامهر, محسن میرآفتاب شهره ،امیرحسین سپنتامهر و مجیدرحیمزاده نسخی به جرم سخنرانی  در مراسم روز کوروش با اتهام “تبلیغ علیه نظام” مورد تفهیم اتهام قرار گرفته و پس از یک ماه بازداشت و اتمام مراحل بازجوئی با قرار وثیقه از زندان دولت آباد مرودشت واقع در استان فارس آزاد شدند.

در تاریخ ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ و در حالی که این  کنشگر وفعال فرهنگی در انتظار دریافت ابلاغیه جهت برگزاری جلسه دادرسی خود از بابت پرونده مفتوحه در استان فارس بود در مشهد با دو اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” و”تشکیل گروهک سپنتامهر” بازداشت و به زندان وکیل آباد این شهر منتقل شدند و پس از مدتی با وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی تا اتمام مراحل دادرسی در پرونده دوم از بازداشت آزاد شده بود. 

علی سپنتامهر در طی مدتی که از بازداشت آزاد شده دفعات به مراجع قضائی مشهد احضار و مورد بازجوئی قرار گرفته است. 

سرکوب فعالان مدنی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه این دسته از شهروندان از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: