•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

بازداشت رضا طالشیان جلودارزاده, فعال رسانه ای توسط نیروهای امنیتی

0
1270

طی هفته گذشته, رضا طالشیان جلودارزاده, روزنامه نگار و استاد جامعه شناسی,  ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, رضا طالشیان جلودارزاده, روزنامه نگار و استاد جامعه شناسی ساکن تهران هفته گذشته و در پی یورش ماموران امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است. این فعال رسانه ای در حال حاضر مدیر یک کانال تلگرامی هم میباشد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفت, “رضا طالشیان جلودارزاده” در حدود سه روز پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد و امروز جمعه طی تماس تلفنی با نزدیکان خود گفته که برای وی قرار وثیقه به مبلغ ۳ میلیارد تومان صادر شده است. 

لازم به ذکر است که آقای طالشیان جلودارزاده, دربهمن ماه سال ۱۳۹۰ به اتهام «تبلیغ علیه نظام» از سوی دادگاه انقلاب تهران به یک سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت محکوم شده بود. وی همچنین به «اقدام علیه امنیت ملی» و «توطئه برای براندازی نظام » متهم شده بود. نهایتا  از این دو اتهام تبرئه  و با توجه به بیماری ناشی از صدمات دوران جنگ  پس از مدتی از زندان آزاد شده بود. 

در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۹۲ تعدادی مامور لباس شخصی برای بازداشت این فعال رسانه ای  با حکم دادستانی به منزل شخصی وی مراجعه کرده بودند که این آقای جلودارزاده در زمان مراجعه ماموران امنیتی در منزل حضور نداشت. 

همچنین در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ و زمانی که این فعال رسانه ای دبیر سرویس سیاسی روزنامه توسعه بود توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود. 

این فعال رسانه ای دارای مدرک دکتری جامعه شناسی و همچنین دبیر سرویس سیاسی روزنامه توسعه و سردبیر هفته نامه توقیف شده «صبح آزادی», مدیر موسسه یاران پژوهش‌گر و مدیرعامل شرکت تحقیقاتی و رسانه‌ای «پیام پارسیان پارمیدا» و عضو «فدراسیون بین المللی روزنامه‌نگاران بدون مرز» نیز بوده است. 

بازداشت و سرکوب و رفتارهای قهرآمیز با فعالان رسانه ای و مطبوعات در ایران در حالی صورت میگیرد که با توجه به گزارش سالیانه سازمان گزارشگران بدون مرز, ایران در بین ۱۸۰ کشور در زمینه آزادی مطبوعات و رسانه ها رتبه ۱۷۰ را در جهان دارا میباشد. 

سرکوب مطبوعات و فعالان رسانه ای ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر  و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد که بر محق بودن افراد بر انتشار افکار و عقایدشان بدون محدودیتهای مرزی تاکید شده است نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.