•                  
پنج شنبه , ۰۶ آذر , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, نوامبر 26

محکومیت علی ظاهری ساری, شهروند ساکن اهواز به تحمل حبس تعزیری

0
255

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز با صدور حکمی بر علیه علی ظاهری ساری, شهروند ساکن این شهرستان وی را به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد. علی ظاهری ساری, پس از بازداشت در اسفند ماه سال گذشته توسط ماموران امنیتی به زندان شیبان اهواز منتقل شد. پدر و بردار این شهروند هم در آن زمان توسط ماموران امنیتی در اهواز بازداشت شده بودند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, علی ظاهری ساری, فرزند حطاب, متولد ۱۳۷۱, ساکن اهواز, که پیش از این توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب این شهرستان به ریاست “قاضی محمدی”, از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” مورد محاکمه قرار گرفته بود به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. علی ظاهری ساری, در اسفند ماه سال ۱۳۹۷ پس از بازداشت خواهر و پدرش توسط ماموران امنیتی اهواز بازداشت و پس از طی مراحل بازجوئی به زندان شیبان در این شهرستان منتقل شد. 

براساس این گزارش, علی ظاهری ساری, در آذر ماه و همچنین دیماه سال ۱۳۹۸, توسط دادگاه انقلاب اهواز از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام”, “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” مورد محاکمه قرار گرفته بود. 

لازم به ذکر است, در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۷,علی ظاهری ساری, در پی یورش نیروهای امنیتی اهواز به محل سکونت وی بدون ارائه ذکر دلیل بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز و طی مراحل بازجوئی به زندان شیبان اهواز منتقل شد. 

همچنین در تاریخ ۱۵ آبان ۱۳۹۷, آمنه ظاهری ساری, دانشجوی رشته حسابداری و خواهر علی ظاهری ساری هم توسط ماموران اداره اطلاعات اهواز بازداشت شده بود و پس از انتقال به بازداشتگاه این ارگان امنیتی و طی مراحل بازجوئی به بند زنان زندان سپیدار اهواز منتقل شده بود. آمنه ظاهری ساری پس از بلاتکلیفی طولانی مدت در تاریخ ۱۳ شهریورماه ۱۳۹۸, با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان بطور موقت و تا ابلاغ حکم قطعی دادگاه از بازداشت آزاد شد. 

حطاب ظاهری ساری و امین ظاهری ساری, پدر و برادر علی در تاریخ ۱۴ آبان ماه ۱۳۹۷ پس از احضار به شعبه ۱۲ دادگاه انقلاب اهواز بازداشت و جهت بازجوئی به زندان شیبان اهواز منتقل شده بودند. 

پس از اتمام مراحل بازجوئی و تکمیل پرونده جهت ارجاع به دادگاه, شعبه ۱۲ بازپرسی دادگاه انقلاب اهواز برای آزادی موقت حطاب ظاهری ساری و فرزندش امین ظاهری ساری, وثیقه ای به مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان را صادر کرده بود.همچنین شعبه مذکور برای آزادی موقت علی ظاهری ساری,  وثیقه  ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان صادر کرده بود. حطاب ظاهری ساری, در تاریخ ۱۳ شهریور ماه سالجاری پس از تودیع وثیقه صادره بطور موقت از زندان شیبان اهواز آزاد شد. 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل . سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

 بلاتکلیف نگه داشتن افراد بازداشت شده ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که ضمن تاکید بر عدم بلاتکلیف نگه داشتن افراد بر این نکته تاکید دارد که باید در زمان بازداشت فرد بازداشت شده مورد تفهیم اتهام قرار بگیرد.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

برچسب هافعالیت تبلیغی علیه نظامقاضی محمدی کشکولیقاضی محمدی دادگاه انقلاب اهوازمحاکمهمحاکمه در دادگاهمحاکمه شهروندانمحاکمه شهروندان در ایرانوزارت اطلاعاتوزارت اطلاعات در ایراناجتماع و تبانیاجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونیاجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشوراجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملیاجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت داخلی و خارجیاجتماع و تبانی برای ارتکاب جرماجتماع و تبانی علیه امنیت ملیاطلاعات سپاه پاسدارانبازداشتگاه وزارت اطلاعاتبازداشتگاه اداره اطلاعاتبازداشتگاه اداره اطلاعات اهوازبازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسدارانتفهیم اتهامتبلیغ علیه نظامتبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت در فضای رسانه ایحبس تعزیریحبس تعزیری زندانیان سیاسیدادگاه انقلاب صدور حکم حبسزندان شیبان اهواززندان شیبان اهواز در ایرانسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان عربسرکوب شهروندان عرب اهوازسرکوب شهروندان عرب اهوازیسرکوب شهروندان عرب خوزستانسرکوب شهروندان عرب در اهوازسرکوب شهروندان عرب در ایرانشهروندان عربشهروندان عرب اهوازیشهروندان عرب ایرانشهروندان عرب ایرانیشهروندان عرب خوزستانشهروندان عرب در ایرانشهروندان عرب زبانشعبه ۴ دادگاه انقلاب اهوازصدور حکمصدور حکم حبسصدور حکم حبس تعزیر یصدور حکم حبس تعزیریعلی ظاهری ساری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: