•                  
چهارشنبه , ۰۸ بهمن , ۱۳۹۹
پنج‌شنبه, ژانویه 28

آزادی تعدادی از شهروندان اهوازی, با تودیع قرار وثیقه از بازداشت

0
525

حقوق بشر در ایران – روز گذشته, “آمنه ظاهری ساری” و “محمد مومنی تیماس”, دو تن از شهروندان ساکن اهواز که در جریان حمله مسلحانه به مراسم رژه نیروهای نظامی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند با تودیع قرار وثیقه بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۱۳ شهریورماه ۱۳۹۸, “آمنه ظاهری ساری”, شهروند ساکن اهواز که در جریان حمله مسلحانه به مراسم رژه نیروهای مسلح در این شهرستان از مهرماه ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی بازداشت وبطور بلاتکلیف در زندان سپیدار اهواز بسر می برد با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان, بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از این زندان آزاد شد. همچنین “محمد مومنی تیماس”, که وی هم در پی حمله مسلحانه به مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز در آبان ماه ۱۳۹۷, توسط نیورهای امنیتی بازداشت شده بود پس از اتمام مراحل بازجوئی و بلاتکلیفی طولانی مدت بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

براساس این گزارش, همزمان با آزادی “آمنه ظاهری ساری” و “محمد مومنی تیماس” گفته می شود برخی دیگر از شهروندان عرب ساکن اهواز که در بازداشت نیروهای امنیتی بسر می بردند نیز با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت آزاد شدند اما هویت آنها مشخص نشده است. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ  ۵ خرداد ماه ۱۳۹۸, با انتشار گزارشی از محرومیت “آمنه ظاهری ساری” از دسترسی به خدمات پزشکی علیرغم ابتلای وی به نوعی از بیماری که منجر به بروز تورم در قستمهائی از بدن وی شد و علیرغم توصیه پزشکان زندان مبنی بر اعزام وی به مرکز درمانی خارج از زندان و انجام آزمایشات پزشکی آمنه ظاهری ساری از دسترسی به خدمات پزشکی نیز محروم ماند. 

لازم به ذکر است که در تاریخ ۱۵ آبان ۱۳۹۷, در پی یورش ماموران اداره اطلاعات سپاه پاسداران در اهواز به منزل “آمنه ظاهری ساری” دانشجوی رشته حسابداری بازداشت و  این شهروند عرب ساکن اهواز پس از اتمام مراحل بازجوئی به زندان سپیدار اهواز منتقل شده بود. 

همچنین در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۱۳۹۷ فرزند دیگر این خانواده به نام “علی ظاهری ساری” توسط نیروهای اداره اطلاعات اهواز به دلایل نامعلوم بازداشت و به زندان شیبان منتقل شده است.

“آمنه ظاهری ساری”, همچنین در اوایل تیرماه ۱۳۹۸, در زندان سپیدار اهواز از سوی ماموران این زندان تحت ضرب و شتم و رفتار خشن قرار گرفت و از ناحیه دست و بازو دچار آسیب دیدگی شدید شده بود. 

“محمد مومنی تیماس”, شهروند ساکن اهواز, ۵۹ ساله در مهرماه ۱۳۹۷, پس از مراجعه به دادگاه انقلاب این شهرستان جهت پیگری وضعیت بازداشت و حقوقی فرزندان خود که پیش از این توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بودند با توجه به درگیری لفظی با قاضی شعبه ای که پرونده فرزندان وی در آنجا بود بازداشت شده بود. 

شعبه ۱۲ بازپرسی دادگاه انقلاب اهواز برای آزادی موقت “حطاب ظاهری ساری” و “امین ظاهری ساری”, پدر و بردار آمنه ظاهری ساری نیز  قرار وثیقه ای به مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان و برای آمنه ظاهری ساری قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی صادر کرده بود. همچنین شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز جهت آزادی موقت علی ظاهری ساری قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی صادر کرده بود. 

 برخورداری افراد از یک روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

 بلاتکلیف نگه داشتن افراد بازداشت شده ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی نیز میباشد که ضمن تاکید بر عدم بلاتکلیف نگه داشتن افراد بر این نکته تاکید دارد که باید در زمان بازداشت فرد بازداشت شده مورد تفهیم اتهام قرار بگیرد.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: