•                  
جمعه , ۰۳ تیر , ۱۴۰۱
شنبه, ژوئن 25

بحران ویروس کرونا: عدم دسترسی شهروندان در سیستان و بلوچستان به مواد ضدعفونی کننده و ماسک

0
796

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, داروخانه های سطح استان سیستان و بلوچستان از ارائه مواد ضدعفونی کننده و سایر اقلام برای استفاده شهروندان این استان در برابر ابتلا به ویروس کرونا ناتوان هستند. مواد ضد عفونی کننده حتی در شهرهای بزرگ استان سیستان و هم وجود ندارد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از رکنا, امروز شنبه ۱۷ اسفند ماه ۱۳۹۸, شهروندان ساکن استان سیستان و بلوچستان از دسترسی به مواد ضدعفونی کننده و سایر اقلام بهداشتی از قبیل ماسک برای مقابله با ویروس کرونا محروم هستند. رعایت بهداشت فردی از جمله مواردی است که می تواند افراد را از ابتلا به ویروس کرونا در امان نگه دارد اما وضعیت استان سیستان و بلوچستان در فقر گسترده در این استان و نبود بهداشت و درمان و آمارهای ارائه شده از سوی وزارت بهداشت در ایران از سیر سعودی مبتلایان به ویروس کرونا در این استان حکایت دارد. 

براساس اعلام حسینعلی شهریاری, نماینده استان سیستان و بلوچستان در مجلس: “متاسفانه در داروخانه های شهرهای بزرگ مانند زابل نیز مواد ضدعفونی کننده وجود ندارد و مردم در سیستان و بلوچستان به مواد ضدعفونی کننده دسترسی ندارند. در این میان محتکران هم سوءاستفاده خودشان را می کنند و باید با آنها برخورد شود”.

شهریار همچنین افزود: “ما خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی، درمانی بسیاری در سطح استان داریم که می توانند موارد بهداشتی را به مردم آموزش دهند. اوایل انقلاب مردم روستاها به توصیه بهورزان عمل می کردند و بیماری هایی مانند التور، مالاریا و… مشکلی برای مردم ایجاد نکرد. اما به شرطی که مواد ضدعفونی کننده در استان وجود داشته باشد مردم آموزش پذیر هستند”.

در توضیحات بیشتر در مورد شیوع ویروس کرونا در ایران لازم به ذکر است؛ این ویروس, به شدت در حال سرایت به انسانهاست و موجی از نگرانی را در ایران پس از گذشت ۳هفته از ورود این بیماری در کشور و اعلام دیر هنگام مسئولان وزارت بهداشت تا روز جمعه ۱۶ اسفند ماه ۱۳۹۸, بیش از ۴۷۰۰ نفر به این بیماری مبتلا شدند و همچنین ۱۲۴ نفر هم در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند که این آمار در قیاس با سایر کشورهای دیگر که در حال مبارزه با این بیماری هستند جای سوال دارد. 

همچنین وزارت بهداشت ایران از روز ۳ اسفند با انتشار آمار روزانه موارد ابتلا و مرگ را آغاز کرد. اطلاعاتی در مورد موارد احتمالی در روزهای قبل وجود ندارد. همچنین تردیدهایی درباره دقیق بودن آمارهای اعلام شده مطرح شده است. از جمله از سوی نماینده قم در مجلس ایران. با این حال تنها آمار رسمی داده‌های وزارت بهداشت ایران است.

روز سه شنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸, احمد امیرآبادی فراهانی, نماینده مردم قم در مجلس اعلام کرد در حوزه انتخابیه وی یعنی شهر قم که کانون شیوع این بیماری بوده از نظر شیوع ویروس کرونا وضعیت خوبی ندارد و عملکرد دولت و دستگاههای اجرائی در کنترل این ویروس ناموفق بوده و پس از اعلام جان باختن ۵۰ نفر از شهروندان قم که در اثر بیماری کرونا از آمار جدیدِ مرگ و میر کرونا در این استان که بنا بر تائید مسئولان وزارت بهداشت و درمان مرکز شیوع این بیماری در ایران بوده خبر داد و این نماینده مجلس در ادامه هم تاکید کرد که متاسفانه ۳ هفته پس از ورود این ویروس به کشور موضوع از طرف وزارت بهداشت و مسئولان اعلام عمومی شد.

دسترسی افراد به امکانات پزشکی و بهداشتی از جمله موارد مورد تاکید در ماده ۲۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر می باشد و بر محق بودن افراد بر تامین اجتماعی مناسب به لحاظ؛ بهداشت, درمان, خوراک, مسکن, پوشاک و برخورداری از خدمات حمایتی اجتماعی در مواقع بیکاری ، بیماری ، نقص اعضا ، بیوگی ، پیری یا در تمام موارد دیگری که به علل خارج از اراده انسان ، وسایل امرار معاش او از بین رفته باشد از شرایط آبرومندانه زندگی برخوردار شود اما برخوردهای قهرآمیز ارگانهای امنیتی و قضائی با کارگران ایران و بیان اتهامات امنیتی بر خواسته های این افراد مصداق بارز نقض حقوق بشر نیز می باشد. 

برچسب هاقرنطینه بیماران کرونا در ایرانمواد بهداشتیمواد ضد عفونی کنندهمواد ضدعفونی کنندهماسکنقض حقوق بشر در ایراننماینده مجلسنماینده مردم زاهداننماینده ایرانشهرویروس کروناویروس کرونا در ایرانویروس کرونا در زندانهای ایرانویروس کروید ۱۹ویروس بیماری کروید ۱۹وبسایت حقوق بشر در ایرانوزارت بهداشتوزارت بهداشت و درمانوزارت بهداشت در ایرانکروناکرونا ویروسکرونا ویروس در ایرانکرونا در قزوینکرونا در ایرانکرونا در ارومیهکرونا در زندانهای ایرانکرونا در زاهدانکروید ۱۹کروید۱۹آلودگی به ویروس کروناانتخابات مجلس در ایرانایرانشهرابتلا به بیماری کروناابتلای زندانیان به ویروس کرونااخبار نقض حقوق بشر در ایرانبهداشت و درمانبیماری کرونابیماری کرونا در اهوازبیماری کرونا در ایرانبیماری کرونا در زندانهای ایرانحق بهداشتحق درمانحقوق بشر در ایرانحقوق شهروندی در ایرانحسینعلی شهریاریداروخانهداروخانه های ایراندسترسیزندانیان مبتلا به کرونازابلشهرستان زابلشیوع ویروس کروناشیوع ویروس کروید ۱۹شیوع بیماری کرونا در ایرانعلائم کرونا

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: