•                    
  •                  
دوشنبه , ۰۴ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, سپتامبر 26

امیرسالارداوودی, وکیل دادگستری محاکمه شد

0
1437

امیرسالار داوودی, وکیل دادگستری محبوس در زندان اوین که از آبان ۱۳۹۷ در بازداشت نیروهای امنیتی و در این زندان بسر میبرد از سوی شعبه ۱۵ دادگاه تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی مورد محاکمه قرار گرفته است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸, جلسه دوم دادرسی امیرسالار داوودی, وکیل دادگستری توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران و به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شده است. این وکیل دادگستری در تاریخ ۲۹ آبان ۱۳۹۷ در دفتر کار خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند ۲۴۱ زندان اوین منتقل شد. 

بنقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن تائید این خبر گفت, امیر سالار داوودی طی دو جلسه دادرسی که جلسه اول در تاریخ های ۲۸ فروردین ماه و جلسه دوم نیز در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه سالجاری از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران با ۹ اتهام مورد محاکمه قرار گفته است. 

این منبع مطلع پیرامون موارد اتهامی امیر سالار داوودی گفت؛ با توجه به وسعت اتهامات منتسبه بر این وکیل دادگستری پرونده وی به دوقسمت تقسیم شده است و در طی جلسه دادرسی اتهام “همکاری با دول متخاصم از طریق مصاحبه با شبکه تلویزیونی صدای آمریکا (VOA)” و “تشکیل گروه برای براندازی نظام”, “نشر اکاذیب” در یک پرونده و در پرونده دوم نیز از بابت اتهامات “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به مقامات” مورد تفهیم قرار گرفته است. البته مجموع اتهامات منتسبه بر این وکیل دادگستری به گفته این منبع مطلع ۹ اتهام بوده و امیرسالار داوودی از بابت جملگی اتهامات منتسبه مورد تفهیم و محاکمه قرار گفته است. 

این منبع مطلع پیرامون روند برگزاری جلسه دادگاه همچنین گفت, با توجه به اینکه روز چهارشنبه هفته گذشته دومین جلسه دادرسی بر پرونده امیرسالار داوودی بود لذا قاضی صلواتی با استماع دفاعیات و همچنین لایحه‌ای که از سوی وحید مشکانی فراهانی وکیل امیرسالار داوودی به دادگاه ارائه شد ضمن تکمیل دانستن روند دادرسی بر این پرونده ختم جلسه دادرسی را اعلام و طی روزهای آینده حکم صادره به وکیل امیر سالار داوودی ابلاغ خواهد شد. 

این منبع مطلع همچنین ضمن اشاره بر ملاقات وحید مشکانی فراهانی, وکیل امیرسالار داوودی با وی از تمدید قرار بازداشت داوودی خبر داد.

امیرسالار داوودی, وکیل دادگستری در تاریخ ۲۹ آبان ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی در دفتر کار خود بازداشت  و  به بند ۲۴۱ زندان اوین که متعلق به قوه قضائیه است منتقل شد و در حال حاضر در این  زندان محبوس میباشد. 

در تاریخ ۱ بهمن‌ماه ۱۳۹۷ ، پرونده امیرسالار داوودی، پس از حدود ۲ ماه بلاتکلیفی با صدور کیفرخواست به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران ارسال شد. اتهامات مطروحه در کیفرخواست وی “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده بود. 

این وکیل دادگستری از تاریخ بازداشت به مدت طولانی بصورت بلاتکلیف در بند ۲۴۱ زندان اوین بسر برد و از ۲۹ آبان تا ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ فقط ۳ بار اجازه ملاقات با همسر و فرزند خردسال خود را پیدا کرد. همسر امیرسالار داودی در تاریخ ۲۹ بهمن ماه با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود نوشته بود: “نود روز بازداشت در بند ۲۴۱ اوین، ۳ بار ملاقات و تماسهای نامنظم و بعضا ۲۱ روز یا بیشتر با آیرین (فرزند امیرسالار داودی). این عین بی عدالتی است برای وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر”. 

حقوق بشر در ایران در تاریخ ۲۷ فروردین ماه سالجاری با انتشار گزارشی از صدور کیفرخواست از بابت پرونده اول امیر سالار داوودی با اتهامات “توهین به مقامات” و” تبلیغ علیه نظام” و ارجاع پرونده مذکور به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران اطلاع رسانی کرده بود. 

لازم به ذکر است که پرونده دوم امیرسالار داوودی نیز تحت عناوین اتهامی “همکاری با دول متخاصم از طریق مصاحبه با شبکه تلویزیونی صدای آمریکا (VOA)” و “تشکیل گروه برای براندازی نظام” در شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین بوده که این پرونده نیز نهایتاً با صدور کیفرخواست نیز به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران ارسال شده بود. 

سرکوب وکلای دادگستری میتواند از مصادیق سرکوب آزادی بیان در ایران و همچنین نقض اسناد بین المللی حقوق بشر, از جمله ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی که تاکید بر محفوظ ماندن حق آزادی بیان این حق‌ را شامل‌ آزادي‌ تفحص‌ و تحصيل‌ و اشاعه‌ اطلاعات‌ و افكار از هر قبيل‌ بدون‌ توجه‌ به‌ سر حدات‌ خواه‌ شفاهاً يا به‌ صورت‌ نوشته‌ يا چاپ‌ يا به‌ صورت‌ هنري‌ يا بهر وسيله‌ ديگر بانتخاب‌ خود مي‌ داند.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.