•                    
  •                  
چهارشنبه , ۱۲ بهمن , ۱۴۰۱
چهارشنبه, فوریه 1

مازیار سیدنژاد, فعال کارگری محاکمه شد

0
750

جلسه دادرسی مازیار سیدنژاد, فعال کارگری روز چهارشنبه هفته گذشته توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز برگزار شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران بنقل از انصاف نیوز, پیام ابوطالبی, وکیل دادگستری گفت, روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ جلسه دادرسی مازیار سیدنژاد, فعال کارگری از سوی شعبه ۴ دادگاه انقلاب اهواز برگزار شده است و طی روز های آینده حکم صادره برای این فعال کارگری ابلاغ خواهد شد. مازیار سیدنژاد, در تاریخ ۱۰ آذرماه ۱۳۹۷و در جریان تجعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه و گروه ملی فولاد اهواز توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شده بود و پس از طی مراحل بازجوئی در روندی طولانی در تاریخ ۲۷ اسفند ماه سال ۱۳۹۷ از زندان شیبان اهواز آزاد شده بود. 

این وکیل دادگستری همچنین گفت: البته قاضی معتقد بود که پرونده ناقص است و برای تحقیقات باید مجدداً به دادسرا برگردد. ما دفاع کردیم و معتقدیم که جرمی واقع نشده است. لااقل براساس آن چیزی که در پرونده منعکس شده است، هیچکدام از افعال موکل من مجرمانه نیست.

لازم به ذکر است, مازیار سیدنژاد در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی در اهواز بازداشت و یک روز پس از آن به همراه بهروز ممبینی از بازداشتگاه نیروهای امنیتی به زندان شیبان اهواز منتقل شده بود.

این فعال کارگری, جهت اعتراف گیری اجباری تلویزیونی بشدت مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفت و در تاریخ ۵ بهمن ماه سال گذشته با توجه به تبدیل قرار بازداشت, وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان برای آزادی این فعال کارگری تعیین شده بود.

سیدنژاد در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ با تودیع وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از زندان شیبان اهواز آزاد شد. 

همچنین در تاریخ ۲۹ دی ماه ۱۳۹۷, تلویزیون ایران در فیلمی با عنوان “طراحی سوخته” اعترافاتی از مازیار سیدنژاد، اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و علی نجاتی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه را نمایش داد که در آن گفته بودند با گروه‌های مارکسیستی و برانداز در خارج از ایران ارتباط دارند.

به نقل از منابع مطلع چهره مازیار سیدنژاد در اثر فشارهای روحی و روانی شدید در طی دوران بازداشت در این فیلم به سادگی قابل شناسایی نبوده است.

سرکوب گسترده فعالان کارگری در حالی رخ میدهد که بر طبق اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشربرگزاری تجمعات اعتراضی را بعنوان حق برای افراد محترم میشمارد و به عنوان یک حق بر آن تاکید میکند. همچنین در اصل ۲۷ قانون ساسی برگزاری تجمعات اعتراضی بدون سلاح و مسالمت آمیز, برای شهروندان بعنوان حق در نظر گرفته شده است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.