•                  
دوشنبه , ۰۳ آبان , ۱۴۰۰
دوشنبه, اکتبر 25

صدور کیفرخواست در پرونده جدید امیرسالار داوودی, وکیل دادگستری

0
1138

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی مرجع رسیدگی کننده به پرونده جدید امیرسالار داوودی وکیل دادگستری محبوس در زندان اوین میباشد. این پرونده با صدور کیفر خواست به شعبه مذکور ارجاع شده است. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از ایرنا، وحید مشکانی فراهانی وکیل مدافع امیرسالار داوودی, امروز سه‌شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸، ضمن اعلام ارجاع پرونده این وکیل دادگستری به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران گفت: پیش از این پرونده اول موکلم تحت عناوین اتهامی  “تبلیغ علیه نظام” و “توهین به مقامات” در شعبه اول بازپرسی دادسرای اوین رسیدگی و با صدور کیفرخواست به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارسال شده بود. امیرسالار داوودی از اواخر آبان ۱۳۹۷ توسط نیروهای امنیتی در دفتر کار خود بازداشت و به بند حفاظت اطلاعات قوه قضائیه در زندان اوین با قرار بازداشت موقت بسر میبرد. 

این وکیل دادگستری در ادامه گفت: موکلم پرونده دیگری نیز تحت عناوین اتهامی “همکاری با دول متخاصم از طریق مصاحبه با شبکه تلویزیونی صدای آمریکا (VOA)” و “تشکیل گروه برای براندازی نظام” در شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین داشت که این پرونده نیز نهایتاً با صدور کیفرخواست به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارسال شد.
این وکیل دادگستری افزود: دادگاه هنوز وقت رسیدگی به اتهامات موکلم در این پرونده ها را تعیین نکرده است.

مشگانی فراهانی درباره پرونده ای که برای همسر امیرسالار داودی تشکیل شده بود نیز گفت: در این پرونده که با عنوان اتهامی اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی تشکیل شده بود، شعبه بازپرسی قرار منع تعقیب صادر کرد.

وی اظهار داشت: شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین برخلاف شعبه اول این دادسرا، تمام حقوق قانونی من به عنوان وکیل متهم را رعایت کرد.

آقای داودی هم اکنون در بند ۲۴۱ اوین که تحت اختیار حفاظت اطلاعات قوه قضائیه است در محیطی بسته و احتمالا تحت بازجویی به سر می برد، این بند اغلب که تعداد زیادی سلول انفرادی دارد معمولا برای نگهداری متهمین مالی شناخته شده استفاده می‌شود اما در موارد معدودی روزنامه‌نگاران، وکلا، فعالین سیاسی و مدنی نیز به این بند منتقل شده‌اند.

لازم به اشاره است این وکیل دادگستری در تاریخ ۲۹ آبان‌ماه ۹۷، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود. مامورین پیش از بازداشت دفتر کار و منزل وی را مورد تفتیش قرار داده و تعدادی از پرونده‌ها و وسایل شخصی وی را نیز ضبط کرده بودند.

در تاریخ ۱ بهمن‌ماه ۹۷، پرونده اول آقای داودی، پس از حدود دو ماه بلاتکلیفی با صدور کیفرخواست به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران ارسال شد. اتهامات مطروحه در کیفرخواست وی “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده بود. 

سرکوب وکلای دادگستری ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر و اتهامات منتسبه بر امیر سالار داوودی نقض کننده اصول آزادی بیان و مصداق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر از قبیل ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: