•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, فوریه 4

سازمان عفو بین الملل؛ هولناک است که پیمان میرزازاده تحت مجازات بی‌رحمانه قرار گرفته است

0
766

حقوق بشر در ایران – روز جاری, “سازمان عفو بین الملل”, با صدور بیانیه ای, اجرای حکم شلاق پیمان میرزازاده, فعال فرهنگی و زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه را از مصادیق بارز شکنجه دانست و نسبت به شرایط این زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه ابراز نگرانی کرد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, امروز پنجشنبه ۱۰ مردادماه ۱۳۹۸, “سازمان عفو بین الملل” با صدور بیانیه ای نسبت به اجرای حکم شلاق “پیمان میرزازاده”, فعال فرهنگی و زندانی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که منجر به ایجاد درد شدید و تورم در ناحیه پشت پاهای وی شده و از سوی دیگر این زندانی پس از اجرای حکم ۱۰۰ ضربه شلاق دست به اعتصاب غذا زده است نسبت به وضعیت وی ابراز نگرانی کرد و اجرای این را از مصادیق بارز شکنجه دانست. 

لازم به ذکر است; در تاریخ ۶ مردادماه ۱۳۹۸, “پیمان میرزازاده”, فعال فرهنگی و زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که پیش از این ازبابت اتهام “توهین به مقدسات” و “شرب خمر” علاوه بر حبس تعزیری به شلاق محکوم شده بود پس از اجرای حکم ۱۰۰ ضربه شلاق در اعتراض به حکم صادره دست به اعتصاب غذا زد.

متن کامل این بیانیه به شرح ذیل می باشد؛ 

مقامات ایرانی زندانی عقیدتی پیمان میرزازاده را روز یکشنبه ۶ مرداد ۱۰۰ ضربه شلاق زدند. در پی اجرای این مجازات، پیمان میرزازاده دچار درد شدید و تورم در ناحیه پشت و پاها شده است. او در اعتراض به رفتاری که با او شده دست به اعتصاب غذا زده است.
 فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات شمال آفریقا و خاورمیانه در عفو بین‌الملل می‌گوید: «این هولناک است که پیمان میرزازاده تحت چنین مجازات بی‌رحمانه و غیر قابل بیانی قرار گرفته است. شلاق زدن او ماهیت غیر انسانی نظام قضایی ایران را برجسته می‌کند که وحشیگری را نهادینه و تبدیل به قانون کرده است. او یک زندانی عقیدتی است که فقط بخاطر استفاده از حق آزادی بیان‌اش زندانی شده است و مقامات ایران باید او را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند.»
 فیلیپ لوتر افزود: «هیچ توجیهی برای شلاق زدن انسان‌ها وجود ندارد. مجازات شلاق مصداق شکنجه است و بر اساس قوانین بین‌المللی یک جنایت محسوب می‌شود. حکومت ایران با توجه به عضویت در میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی ایران قانونا مکلف است تا این مجازات و انواع دیگر مجازات‌های بدنی مانند قطع اعضای بدن و کور کردن چشم را لغو کند.»
 بر اساس گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیمان میرزازاده به دوسال حبس و ۱۰۰ ضربه شلاق از بابت «شرب خمر» و «توهین به مقدسات اسلامی» محکوم شده بود.

 

لازم به ذکر است؛ در تاریخ ۶ مردادماه ۱۳۹۸,”پیمان میرزازاده”, فعال فرهنگی و زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه که پیش از این ازبابت اتهام “توهین به مقدسات” و “شرب خمر” علاوه بر حبس تعزیری به شلاق محکوم شده بود پس از اجرای حکم ۱۰۰ ضربه شلاق در اعتراض به حکم صادره دست به اعتصاب غذا زد. این حکم پیش از این توسط شعبه ۱۱۰ دادگاه عمومی ارومیه برای وی صادر شده بود. 

بنقل از یک منبع مطلع نزدیک به “پیمان میرزازاده” در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران ضمن اعلام این خبر گفته بود؛ “پیمان میرزازاده”, با توجه به حکم قطعی قبلی صادره توسط شعبه ۱۱۰ دادگاه عمومی ارومیه پس از انتقال به شعبه ۴ دایره اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب ارومیه و اجرای حکم ۱۰۰ ضربه شلاق تعزیری وی از بابت ۲ اتهام “توهین به مقدسات” و “شرب خمر” در اعتراض به این حکم دست به اعتصاب غذا زد. 

این منبع مطلع همچنین گفته بود؛ اعلام اعتصاب غذای “پیمان میرزازاده” در حالی است که به دلیل تورم شدید در پشت و پاهایش وی نیاز به رسیدگی پزشکی دارد و در وضعیت جسمانی نامساعدی قرار گرفته است با این حال دست به اعتصاب غذا زد. 

جلسه رسیدگی به اتهامات “پیمان میرزازاده” در پرونده مذکور در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۹۷, توسط شعبه ۱۱۰ دادگاه عمومی ارومیه از بابت اتهامات “توهین به مقدسات” و “شرب خمر” برگزار شده بود و براساس دادنامه صادره توسط شعبه مذکور از بابت ۲ اتهام “توهین به مقدسات” به تحمل ۸۰ ضربه شلاق و “شرب خمر” به تحمل ۲۰ ضربه شلاق و همچنین ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

پیمان میرزازاده همچنین در پرونده اول خود نیز توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه و از بابت اتهام “همکاری با گروه‌های مخالف نظام” به تحمل ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. 

“پیمان میرزا زاده”, فرزند نورالدین, از اهالی روستای گنگچین ارومیه در تاریخ ۲ اسفندماه ۱۳۹۷ توسط ماموران اداره اطلاعات ارومیه بازداشت شده بود و پس از اتمام مراحل بازجوئی در تاریخ ۶ اسفند ۱۳۹۷ به زندان مرکزی این شهرمنتقل شد. 

 میرزازاده علاوه بر پرونده جاری پیشتر نیز بازداشت شده است. از جمله در تاریخ ۲۷ آذر ۱۳۹۶ نیز توسط نیروهای امنیتی در ارومیه بازداشت شد. این فعال فرهنگی در ارتباط با این پرونده در اواسط دیماه ۱۳۹۶ توسط شعبه‌ ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام “تبلیغ علیه نظام از طریق سرودن ترانه‌هایی در حمایت از احزاب کرد مخالف نظام” بدون حق انتخاب وکیل مورد محاکمه قرار گرفته بود و به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود. 

پیمان میرزازاده از بابت پرونده مذکور پس از سپری کردن دوران محکومیت حبس خود در زندان مرکزی ارومیه در تاریخ ۱۸ خردادماه سال ۱۳۹۷ آزاد شده بود.

برخورداری افراد از حق دادرسی عالادنه و همچنین حق دسترسی به وکیل مورد نظر متهم و محاکمه از سوی دادگاهی بیطرف از جمله موارد مود تاکید در اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز میباشد. 

در ماده یک از کنوانسیون منع شکنجه مصوب ۱۰ دسامبر ۱۹۸۴ در تعریف جامع شکنجه را هر عمل عمدي که بر اثر آن درد يا رنج شديد جسمي يا روحي عليه فردي به منظور کسب اطلاعات يا گرفتن اقرار از او و يا شخص سوم اعمال مي‌شود و یا  مجازات فردی به عنوان عملی که او يا شخص سوم انجام داده است و يا احتمال مي رود که انجام دهد، با تهديد و اجبار و بر مبناي تبعيض از هر نوع و هنگامي که وارد شدن اين درد و رنج و يا به تحريک و ترغيب و يا با رضايت و عدم مخالفت مامور دولتي و يا هر صاحب مقام ديگر انجام گيرد، شکنجه تلقي مي شود.

همچنین در منظر حقوق بشر و اسناد بین المللی مرتبط, رفتارهای قهرآمیز و ایجاد تنش و درگیری از سوی مسئولان زندان رجائی شهر از جمله موارد نقض کننده اصول حقوق بشر و همچنین ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر میباشد که بر احترام به مقام انسانی افراد در آن تاکید شده است و گفته شده که هیچ فردی نباید مرود رفتاری قرار بگیرد که منجر به تنزل مقام انسانی وی بشود. همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر ممنوعیت رفتاری که ظالمانه و در راستای ضایع کردن مقام انسانی افراد باشد تاکید شده است. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.