چهارشنبه , ۱۷ خرداد , ۱۴۰۲
چهارشنبه, ژوئن 7

فراخوان اقدام فوری سازمان عفو بین الملل در واکنش به مسمومیت دانش آموزان

0
208

حقوق بشر در ایران ـ امروز پنجشنبه ۳۱ فروردین ماه ۱۴۰۲، سازمان عفو بین الملل، با انتشار فراخوان اقدام فوری خواستار انجام پیگیریهای جدی در خصوص مسمومیتهای گسترده دانش آموزان مدارس دخترانه شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۳۰ فروردین ماه ۱۴۰۲، با توجه به وسعت مسمومیت ناشی از گازهای شیمیایی که به مدارس دخترانه در شهرهای و استانهای کشور صورت گرفته سازمان عفو بین الملل، با انتشار درخواست اقدام فوری، ضمن محکوم کردن این رفتارها، این قبیل برخوردها را ناشی از یک برنامه ریزی سیستماتیک از طرف حکومت جمهوری اسلامی دانست.

در بخش از این فراخوان اقدام فوری آمده است:”به نظر می رسد این مسمومیت‌ها یک کمپین هماهنگ برای تنبیه دختران دانش آموز در واکنش به مشارکت مسالمت‌ آمیزشان در اعتراضات سراسری آغاز شده از شهریور ماه ۱۴۰۱ باشد که طی آن این دختران از جمله از طریق اقدامات مقاومت مدنی مانند برداشتن حجاب اجباری و نشان دادن موهای خود در ملاء عام در حالی که لباس مدرسه به تن داشتند، اعتراضات خود را نشان دادند. بسیاری از مردم ایران به دست داشتن عاملان وابسته به حکومت یا نیروهای حامی آنان در این حملات مشکوک هستند، به‌ ویژه با توجه به قصور مقامات در اتخاذ اقدامات معنادار و تلاش آن‌ها برای خاموش کردن انتقادات و اعتراضات عمومی. عاملان این حملات همچنین به دلیل قوانین و سیاستهای تبعیض آمیز و تحقیرآمیز جمهوری اسلامی که خشونت علیه زنان و دختران را تداوم می‌بخشد، قدرت یافته‌اند.”

سازمان عفو بین الملل، در بخش دیگری از این فراخوان اعلام کرده:”حق تحصیل، سلامت و حیات میلیون‌ها دانش‌آموز دختر در بحبوحه حملات شیمیایی که عامدانه مدارس دخترانه را هدف قرار می‌دهند، در خطر است. از آبان ۱۴۰۱، هزاران دانش آموز مسموم و در بیمارستان بستری شده‌اند. مقامات در انجام تحقیقات مناسب و پایان دادن به این حملات قصور کرده‌اند و علائم دختران را تحت عناوینی نظیر “استرس”، “هیجان” و/یا “جو روانی” رد کرده‌اند.”

این سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر در انتهای فراخوان اقدام فوری خود خواستار اقدام ماثر از طرف فعالان حقوق بشر و سایر شهروندان از طریق نامه نگاری با مقامات جمهوری اسلامی شده و از شهروندان خواسته تا در متون خود به موارد ذیل اشاره کنند:

  • فورا تحقیقات مستقل، کافی و مؤثر در مورد مسمومیت دختران دانش آموز در ایران انجام داده و هر کسی را که طی روند دادرسی منصفانه مسئول شناخته می‌شود، بدون توسل به مجازات اعدام، به عدالت بسپارند.
  • مقامات باید اطمینان حاصل کنند که دختران از دسترسی برابر و ایمن به آموزش برخوردار هستند و در مقابل هر گونه خشونت محافظت می‌شوند.
  • اجازه دهند کارشناسان بین المللی مستقل از جمله گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در مورد حق آموزش، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد خشونت علیه زنان و دختران و گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد حق بر سلامت برای بررسی این حملات از ایران بازدید کنند. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: