•                  
جمعه , ۲۸ مرداد , ۱۴۰۱
شنبه, آگوست 20

سازمان عفو بین الملل: ناهید تقوی در معرض شکنجه قرار دارد

0
809

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۴ آذر ماه ۱۳۹۹، سازمان عفو بین الملل با انتشار گزارشی از وضعیت ناهید تقوی، شهروند دو تابعیتی ایرانی – آلمانی، واکنش نشان داد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۴ آذر ماه ۱۳۹۹، علیرغم گذشت بیش از ۳۰ روز از بازداشت ناهید تقوی، این شهروند دو تابعیتی ایرانی – آلمانی، در بازداشت و در محرومیت از حق دسترسی به وکیل، درمان و هر نوع ارتباط با نزدیکانش در سلول انفرادی محبوس شده و سازمان عفو بین الملل با انتشار گزارشی از وضعیت این شهروند دو تابعیتی نسبت به تداوم بازداشت وی ابراز نگرانی کرد. این شهروند دو تابعیتی در حال حاضر در سلول انفرادی در یکی از بندهای امنیتی تحت بازجوئی های فشرده قرار دارد. 

در بخشی از گزارش سازمان عفو بین الملل آمده است که ناهید تقوی در خطر شکنجه و سایر رفتارهای ضد بشری از جمله محرومیت از حق درمان قرار دارد. 

متن گزارش سازمان عفو بین الملل در ادامه می آید: 

“ناهید تقوی، شهروند ۶۶ ساله ایرانی – آلمانی، روز ۲۵ مهر ۱۳۹۹ در تهران توسط سپاه پاسداران بازداشت شد. ماموران خانه او را بازرسی کرده و وسائل شخصی‌اش از جمله لپ‌تاپ،‌ گوشی تلفن،‌ کارت حافظه، عکس‌ها‌، پول،‌ کتاب‌ها و گذرنامه آلمانی او را ضبط کردند. مقامات خانواده او را از محل نگهداری و حتا دستگیری‌اش مطلع نکردند.

خانواده او زمانی از نگهداری او در سلول انفرادی اوین مطلع شدند که در جست‌وجوی او به زندان رفتند. او اجازه ارتباط با دنیای خارج را تا ۷ آبان نداشت، آن زمان او اجازه پیدا کرد در تماسی کوتاه به خانواده اعلام کند که در زندان اوین نگهداری می‌شود. از آن زمان،‌ خانواده اطلاعی از وضعیت او ندارد. مقامات او را از دسترسی به وکیل محروم کرده و از ارائه هر گونه اطلاعاتی به خانواده یا وکیل در مورد بازداشتش و اتهاماتی که منجر به دستگیری‌اش شده خودداری کرده‌اند.

ناهید تقوی شهروند آلمانی است که چند ماهی از سال را برای دیدار خانواده در ایران سپری می‌کند. او از فشار خون بالا رنج می‌برد و به دارو نیاز دارد، همچنین او از ناحیه کمر دچار مشکل است. مقامات در زندان اوین از قبول کردن داروی فشار خون که بعد از دستگیری خانواده سعی کرد به او برساند، خودداری کرده‌اند. او پیش از زندان جراحی دندان داشت و برای جراحی بعدی برنامه داشت که بازداشت شد.

سازمان عفو بین‌الملل نگران ان است که ناهید تقوی در معرض خطر شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها از جمله محرومیت از خدمات درمانی باشد. ما از مقامات ایران می‌خواهیم که بی‌درنگ دسترسی او به خانواده و وکیلش را فراهم کنند، و همچنین هر گونه خدمات درمانی که نیاز دارد. آن‌ها باید اطمینان حاصل کنند که او به مشاوره کنسولی مقامات آلمانی دسترسی خواهد داشت. با توجه به بیماری همه‌گیر کرونا، این سازمان از مقامات می‌خواهد که او را به دلائل پزشکی آزاد کنند، چرا که یک فرد مسن با شرایط پزشکی حاد قبلی،‌ در صورت ابتلا به کرونا، در معرض خطر جدی بیماری یا مرگ است.”

در توضیحاتی بیشتر پیرامون ناهید تقوی، لازم به ذکر است که در تاریخ ۲۵ مهر ماه ۱۳۹۹، ماموران امنیتی با یورش به منزل شخصی این شهروند دو تابعیتی ایرانی – آلمانی، پس از تفتیش منزل و ضبط اقلام شخصی از قبیل گوشی تلفن همراه، چند جلد کتاب، پاسپورت و برخی لوازم شخصی دیگر وی را بازداشت و به سلول انفرادی یکی از بندهای امنیتی زندان اوین منتقل کردند. 

در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۹، یک منبع نزدیک به این شهروند ایرانی – آلمانی پیش از این به حقوق بشر در ایران گفته بود: ““خانم تقوی با توجه به کهولت سن از بیماری فشار خون و ناراحتی های جسمی رنج می برد. همچنین با توجه به عمل جراحی که پیش از این انجام داده نگهداری وی در این شرایط هم استرس و فشار روحی و روانی وی را دو چندان می کند و هم باعث تشدید مشکلات جسمانی وی خواهد شد. با توجه به پیگیریهای صورت گرفته مشخص شده در سلول انفرادی یکی از ارگانهای امنیتی در زندان اوین تحت بازجوئی قرار دارد و در آخرین تماسی که در تاریخ ۷ آبان ماه و فقط در چند ثانیه ناهید تقوی با برادر خود داشت فقط گفت زنده ام.”

لازم به ذکر است طی سال‌های گذشته ارگانهای امنیتی که شامل وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران است بسیاری از شهروندان دو تابعیتی را در ایران بازداشت کرده‌اند. بسیاری از این افراد به دعوت رسمی از سوی دانشگاه‌ها و موسسات علمی به ایران سفر کرده بود اما در ادامه به “اتهام جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم” یا تحت عنوان “پروژه نفوذ” بازداشت و محاکمه شدند. 

همچنین حکومت جمهوری اسلامی در سالهای اخیر از بازداشت و اعمال فشار بر شهروندان ۲ تابعیتی بعنوان اهرمی برای معامله و گروگانگیری در جهت رفع مشکلات اقتصادی استفاده کرده است. 

سرکوب شهروندان دو تابعیتی و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها از جمله موارد ناقض حقوق بشر و در راستای سرکوب آزادی بیان و عقیده در ایران است و در اسناد بین المللی حقوق بشر در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و همچنین ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ نیز بر آن تاکید شده است. 

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات دفاعی در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. 

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هاحقوق شهروندیبازداشت شهروندان دو تابعیتینقض حقوق بشر در ایران 4نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیحقوق نقض حقوق بشر در ایرانناهید تقوی شهروند ایرانی آلمانینقض حقوق شهروندیاخبار نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامی ایرانسلول انفرادی بند۲الف سپاهشهروندان ۲ تابعیتیناهید تقوی شهروند ۲ ملیتیحقوق بشرنقض حقوق بشر در ایرانبیانیه سازمان عفو بین المللحقوق بشر زندانیان سیاسیاطلاعیه سازمان عفو بین المللشهروندان ۲ تابعیتی در ایرانعفو بین الملل ناهید تقویعفو بین المللنقض حقوق بشرحقوق شهروندی درایرانسرکوب شهروندان دو تابعیتی در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایرانشهروندان دو تابعیتی در ایرانزندان اویننقض حقوق شهروندی در ایرانحقوق بشر در جمهوری اسلامیسرکوب شهروندان ۲ تابعیتیگزارش سالیانه سازمان عفو بین المللسازمان عفو بین الملل اقدام فوریسلول انفرادیحقوق شهروندی در ایرانگزارش سازمان عفو بین المللسلول انفرادی زندانیانسازمان عفو بین الملل در ایرانحق دسترسی به وکیلحقوق بشر در ایرانشهروندان دو تابعیتیفراخوان اقدام فوری سازمان عفو بین المللسرکوب شهروندان دو تابعیتیشهروندان دو تابعیتی میمنت حسینیسازمان عفو بین المللنقض حقوق بشرد ر ایرانحق دادرسی عادلانهحقوق شهروندان در ایرانفراخوان سازمان عفو بین المللبازداشت ناهید تقوی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: