•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۰ مهر , ۱۴۰۱
دوشنبه, اکتبر 3

هژار عباسی با تودیع وثیقه آزاد شد

0
378

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۴ آذر ماه ۱۳۹۹، یک شهروند اهل شهرستان میاندوآب پس از اتمام مراحل بازجویی با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی و ابلاغ حکم قطعی دادگاه از زندان بوکان آزاد شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی روزهای اخیر، هژار عباسی، اهل شهرستان میاندوآب و محبوس و بلاتکلیف در زندان بوکان در استان کردستان، پس از تحمل نزدیک به ۲ سال بلاتکلیفی با تودیع وثیقه بطور موقت آزاد شد. 

براساس این گزارش، اتهام هژار عباسی، در مراحل بازجوئی و بازپرسی مرتبط با همکاری در یکیاز احزاب کُرد مخالف نظام اعلام شده اما از مصادیق حقوقی این اتهام اطلاعی در دسترس نیست. 

هژار عباسی، در زمستان سال ۱۳۹۷، به همراه محمد الیاسی، هیوا قربانی و منصور شاربان، توسط ماموران امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی به بازداشتگاه نیروهای امنیتی منتقل شده بودند. 

در تاریخ ۱۵ مرداد ماه ۱۳۹۹, حقوق بشر در ایران، با انتشار گزارشی، تداوم بازداشت و بلاتکلیفی هژار عباسی را به همراه جمال یوسفی اهل روستای مشیرآباد از توابع شهرستان میاندوآب و حسین ابراهیم حمزه اهل روستای قره گل شهرستان بوکان, هر ۲ نفر این افراد در زندان شهرستان مهاباد و منصور شاربان، دیگر شهروند اهل میاندوآب, محبوس در زندان شهرستان بوکان جملگی ۴ شهروند اهل مناطق غرب ایران را اطلاع رسانی کرده بود. 

در تاریخ ۸ آبان ماه ۱۳۹۹، منصور شاربان، دیگر هم پرونده ای هژار عباسی، محبوس و بلاتکلیف در زندان شهرستان مهاباد پس از تحمل نزدیک به ۲ سال بلاتکلیفی با تودیع وثیقه تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شد. 

در حالی هژار عباسی نزدیک به ۲ سال بطور بلاتکلیف در زندان بوکان و بازداشتگاه نیروهای امنیتی کردستان بطور بلاتکلیف محبوس ماند که در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم و بازداشت خودسرانه بدون تفهیم اتهام ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

سرکوب شهروندان و بیان اتهامات امنیتی بر علیه آنها بدون وجود مستندات قانع کننده ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

اعتراف گیری اجباری به ضرب و شتم و تهدید بر افراد از جمله مصادیق بارز نقض اسناد بین المللی حقوق بشر و همچنین میثاق های بین المللی حقوق مدنی و سیاسی میباشد. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین در ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی به صراحت کلام بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

برچسب هااحزاب کرد ایرانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان در ایرانهمکاری با احزاب کوردشهر بوکانزندان بوکاناحزاب کورد مخالفاحزاب کرد نخالف نظامبازداشت و بازجوییهمکاری با احزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیسرکوب احزاب کردشهروندان کورد جمهوری اسلامیکردستانبازداشت شهروندان کرداحزاب کوردیشهروندان کردسرکوب شهروندان کورد ایرانکردستان احزاب کوردیبازداشت شهروندان کورد در ایرانتبلیغ علیه نظام به نفع احزاب کرد مخالف نظامهمکاری با یکی از احزاب کرد مخالف نظامشهروندان کورد در جمهوری اسلامیرئیس زندان بوکانسرکوب شهروندان شهروندان کوردبازداشت و بیخبریشهرستان بوکاناحزاب کردهمکاری با احزاب کوردیبازداشت و بی خبریاحزاب کرد مخالف نظامسرکوب احزاب کوردهمکاری با احزاب کورد مخالف نظامهمکاری با احزاب کرد مخالف نظامزندان شهر بوکاناحزاب کورد مخالف جمهوری اسلامیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتگاهاستان کردستاناحزاب کورد در ایرانشهروندان کرد در ایرانارتباط با احزاب کوردینقض حقوق شهروندان کورد در ایراناحزاب کردمخالف نظامسرکوب احزاب کورد مخالف نظاماحزاب سیاسی کرد مخالف نظامبازداشت و بیخبری از شهروندانشهروندان کورد زندانی سیاسیهژارعباسیبازداشت شهروندان کورد در پیرانشهراداره اطلاعاتاحزاب کوردسرکوب شهروندان کورد در ایرانبازداشت و بازجوئیاحزاب سیاسی کرداداره اطلاعات بوکاناحزاب کرد مخالفشهروندان کرد ایراناحزاب کردستانعضویت در احزاب کوردهژار عباسیشهروندان کورد در مریوانشهروندان کورد در ایرانبازداشتگاهاحزاب کردیشهروندان کورد ایراناحزاب کورد سیاسیاحزاب کورد مخالف نظامبازداشتگاه اداره اطلاعات بوکانبازداشت و سرکوب آزادی بیاناحزاب کوردستانشهروندان کرد زندانی سیاسیبازداشت و بلاتکلیفی شهروندانهژار عباسی زندان بوکانبازداشتشهروندان کوردارتباط با احزاب کوردسرکوب شهروندان کرد در ایرانسرکوب شهروندان کورداداره اطلاعات استان کردستانعضویت در احزاب کرد مخالف نظاماقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با احزاب کرد مخالف نظامزندان شهرستان بوکانشهروندان کوردایراناداره اطلاعات میاندوآببازداشتگاه وزارت اطلاعاتبازداشت و بلاتکلیفیبازداشتگاه اداره اطلاعاتاحزاب کوردی در ایراناحزاب کرد مسلحسرکوب شهروندان کردبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتاحزاب کرد مخالف نطاماحزاب کرد سیاسی در ایرانشهروندان کرد در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کورد در سردشتکوردهای ایران

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.