•                  
یک شنبه , ۲۲ فروردین , ۱۴۰۰
یکشنبه, آوریل 11

ناصر اشجاری، فعال مدنی برای تحمل حبس بازداشت شد

0
197

حقوق بشر در ایران امروز سه شنبه ۴ آذر ماه ۱۳۹۹، ناصر اشجاری، فعال مدنی، توسط نیروهای امنیتی برای سپری کردن دوران حبس تعزیری اش بازداشت شد. 

به گزارش حقوق بشر در ایران، ساعت ۱۲ ظهر امروز سه شنبه ۴ آذر ماه ۱۳۹۹، ناصر اشجاری، فعال مدنی ساکن تهران، در پی یورش نیروهای امنیتی به منزل شخصی وی برای سپری کردن حبس تعزیری ۶ ماه خود بازداشت و به بند قرنطینه زندان اوین منتقل شد. این فعال مدنی در دی ماه ۱۳۹۵ به اتهام فعالیت در فضای مجازی توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از تحمل بیش از ۱ ماه سلول انفرادی و بازجوئی های فشرده در اسفند ماه همان سال با تودیع وثیقه آزاد. در مراحل دادرسی پرونده این فعال مدنی، با ۳ اتهام به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد و پس از تبرئه از ۲ اتهام به جهت اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم ضد امنیت داخلی و خارجی, به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید ظر عینا تائید شد. 

محمد مقیمی، وکیل دادگستری و کارشناس ارشد حقوق بشر در گفتگو با حقوق بشر در ضمن اعلام این خبر گفت: “ظهر امروز ۴ نفر از ماموران امنیتی به خانه موکل بنده آقای ناصر اشجاری مراجعه کردند و پس از تهدید خانواده این فعال مدنی مبنی بر اینکه چنانچه ناصر اشجاری به درب منزل نیاید وارد خانه خواهند شد پس از حضور این فعال مدنی وی را برای تحمل حبس تعزیری اش بازداشت کرده و به بند قرنطینه زندان اوین منتقل کردند. ماموران ادعا کردند که اجرای حکم به آقای اشجاری ابلاغ شده و این در صورتی است که موکل بنده هیچگونه اطلاعی در صدور اجرائیه برای حکم خود نداشت. ناصر اشجاری از بیماری قلبی و چند ناراحتی دیگر در رنج است و اجرای حکم وی در این زمان با توجه به شیوع کرونا برای وی خطرناک است.”

ناصر اشجاری، فعال مدنی، در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹, توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام اهانت به پیامبر اسلام, فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم ضد امنیت داخلی و خارجی, محاکمه و پس از تبرئه از اتهام توهین به پیامبر مسلمانان از بابت اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم ضد امنیت داخلی و خارجی, به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. 

با اعلام اعتراض و ارجاع پرونده این فعال مدنی به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی وقت احمد زرگر، حکم صادره در دادگاه بدوی در تاریخ ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۹, عیناً تائید و به این فعال مدنی ابلاغ شد. 

اشجاری، در تاریخ ۱۲ خرداد ماه ۱۳۹۹, از بابت پرونده ای دیگر برای تفهیم اتهام و تشکیل جلسه بازپرسی به توسط  شعبه ۳ بازپرسی دادسرای امنیت تهران به ریاست صمد هادی پور احضار شده بود. 

لازم به ذکر است, ناصر اشجاری ماهری, در تاریخ ۱۸ دی ماه ۱۳۹۵, در پی یورش ماموران وزارت اطلاعات به منزل شخصی وی در تهران بازداشت و پس از تفتیش منزل و ضبط اقلام شخصی از قبیل کامپیوتر و گوشی تلفن همراه به سلول انفرادی بند امنیتی ۲۰۹ این ارگان امنیتی واقع در زندان اوین منتقل شد.

این فعال مدنی در تاریخ ۳ اسفند ماه ۱۳۹۵, پس از اتمام مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع قرار وثیقه و بطور موقت از زندان اوین آزاد شد. 

ناصر اشجاری ماهری از دوستان نزدیک به آرش صادقی و گلرخ ایرایی بود و در دیدار و دلجویی از خانواده جانباختگان وقایع ۱۳۸۸ نقش بسیار فعالی داشت.

سرکوب فعالان مدنی در ایران ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶، است. 

برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف و با حضور هیئت منصفه از جمله حقوق سلب نشدنی میباشد که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز بر آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.

برچسب هافعال مدنی ناصر اشجاری ماهریقاضی اجرای احکامقاضی اجرای احکام کیفریمحمدمهدی براعهنقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در ایراننقض حقوق بشر در جمهوری اسلامینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حقوق بشرد ر ایرانناصر اشجاریناصر اشجاری فعال مدنیناصر اشجاری ماهریناصر اشجاری ماهری فعال مدنیناصراشجاریناصراشجاری ماهری فعال مدنیبازداشتبازداشت ناصراشجاریبازداشت و بلاتکلیفیبازداشت و بی خبریبازداشت و بیخبریبازداشت و بیخبری از شهروندانبازداشت شهروندانبازداشت شهروندان کورد در ایرانبازداشت شهروندان در ایرانبازداشتگاهسرکوب فعال مدنی در ایرانسرکوب فعالان مدنیسرکوب فعالان مدنی در ایرانسرکوب فعالان حقوق بشر در ایرانسرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان در ایرانسرکوب شهروندان در ایرانشعبه 1 اجرای احکام کیفری دادسرای امنیتشعبه یک اجرای احکام کیفریشعبه یک اجرای احکام دادسرای مقدس اوینشعبه یک اجرای احکام دادسرای زندان اوینشعبه ۱اجرای احکام کیفریشعبه اجرای احکامشعبه اجرای احکام کیفریشعبه اجرای احکام کیفری دادسرای امنیتشعبه1 اجرای احکام کیفریشعبه1اجرای احکام کیفریشعبه۱ اجرای احکام کیفریشعبه۱اجرای احکام کیفری

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: