•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت یک شهروند اهل ایتالیا در تهران توسط نیروهای امنیتی

0
103

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۱مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در تهران یک زن شهروند کشور ایتالیا را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز جمعه ۸ مهر ماه ۱۴۰۱، آلسیا پیپرنو، متولد: ۱۹۹۲، اهل کشور ایتالیا، در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

براساس اعلام روزنامه کوریره دلاسرا ایتالیا:”این زن ۳۰ ساله، چهار روز پیش در تهران بازداشت شده و پس از چند روز بی خبری خانواده اش در یک تماس تلفنی کوتاه از آنها خواسته تا به او کمک کنند.”

او همچنین در ادامه تماس خود گفته:”حالش خوب است اما اینجا افرادی هستند که ماه ها بی هیچ دلیلی زندانی هستند و در ادامه گفته که از جهنم تماس می‌گیرد.”

این روزنامه ایتالیایی همچنین اضافه کرده:”هنوز مشخص نیست این زن در کدامیک از زندانهای تهران نگهداری می شود اما وزارت خارجه ایتالیا پیگیر وضعیت اوست.”

در تاریخ ۲۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، محسن منصوری، استاندار تهران، از بازداشت سه شهروند با تابعیت کشورهای خارجی در جریان اعتراضات سراسری در تهران خبر داده بود اما تاریخ بازداشت این شهروند اهل کشور ایتالیا ۸ مهر ماه ۱۴۰۱ عنوان شده است.

هر چند جرم جاسوسی از منظر حقوق بشر کاملا مردود است اما حکومت جمهوری اسلامی در تمام دوران با استفاده از حربه تهمت زنی و پرونده سازی و محو کردن سوء مدیریت خود برای اداره کشور با بازداشت و پرونده سازی بر علیه شهروندان دو تابعیتی و خارجی با عناوین اتهامی همچون (جاسوسی)، (پروژه نفوذ) و یا (تلاش برای براندازی نظام) در صدد موجه جلوه دادن موارد سرکوب و نقض گسترده حقوق شهروندان در ایران بوده و یا از افراد بعنوان گروگان برای معامله و باج خوابی استفاده کرده است.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.