•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

حمید رحمتی، فرهنگی بازنشسته بازداشت شد

0
145

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۱۲مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی، حمید رحمتی، فرهنگی بازنشسته ساکن استان اصفهان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کانون صنفی معلمان ایران، روز دوشنبه ۱۱ مهر ماه ۱۴۰۱، حمید رحمتی، معلم بازنشسته، ساکن استان اصفهان، در جریان برگزاری یک تحصن انفرادی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.‌ این فعال صنفی فرهنگیان به دفعات سابقه بازداشت و پرونده سازی به اتهام فعالیتهای مسالمت آمیز خود از سوی ارگانهای امنیتی و قضائی اصفهان را دارد.

براساس این گزارش، حمید رحمتی، در حالی که یک پلاکارد اعتراض که بر روی آن نوشته بود (اعتراض به وضع ناامن موجود)، (امنیت کجاست)، (مرگ مرگ می آورد) به دست گرفته بود توسط نیروهای امنیتی در مقابل منزل شخصی خود بازداشت شد.‌

تا لحظه تنظیم این گزارش، از دلایل بازداشت، اتهامات و مکان نگهداری حمید رحمتی اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است، حمید رحمتی، در تاریخ ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۸، در مقابل درب ورودی منزل شخصی خود توسط ماموران انتظامی بازداشت و  پس از انتقال به کلانتری و طی روند اداری جهت تحمل دوران محکومیت حبس ۱ سال و ۶ ماه خود به زندان دستگرد اصفهان منتقل شده بود.

این فعال صنفی فرهنگیان، در تاریخ ۱۳ تیر ماه ۱۳۹۸، از سوی شعبه ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ شهرضا از بابت اتهامات (اخلال در نظم عمومی با حرکات غیر متعارف در محیط اداره آموزش و پرورش) و (تشویق و ترغیب و تهدید به خشونت با ارسال پیامک در فضای مجازی)، به تحمل ۱ سال و نیم حبس تعزیری توام با سپری کردن ۱۰ ماه از مدت حبس در زندان شهرستان نائین و ۷۴ ضربه شلاق و پرداخت ۲۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده بود.

این‌فرهنگی بازنشسته، پیشتر هم از تاریخ ۱۰ تا ۱۸ آذرماه ۱۳۹۷ در اعتراض به بازداشت گسترده فرهنگیان ایران در جریان تحصن سراسری آبان‌ ۱۳۹۷ در مقابل اداره آموزش و پرورش شهرضا دست به تحصن تک نفره زده بود که در تاریخ ۱۸ آذر ماه همان سال هنگام خروج  از منزل خود جهت عزیمت به محل تحصن مذکور توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از چند ساعت آزاد شده بود.

حمیدرضا رحمتی، برای دومین مرحله، در تاریخ ۸ دی ماه ۱۳۹۷ در شهرضا بازداشت و پس از انتقال به شعبه بازپرسی دادسرای این شهرستان و تفهیم اتهام (اخلال در نظم عمومی) و با صدور قرار وثیقه ای به مبلغ ۴۰ میلیون تومان در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۳۹۷ آزاد شده بود.

این فعال صنفی، در تاریخ ۱۴ آذرماه ۱۳۹۵ هم در اعتراض به برخوردهای امنیتی و قضائی با معلمان و زندانی‌ کردن اسماعیل عبدی استعفای خود را به ریاست آموزش و پرورش شهرضا تحویل داده بود اما مدتی بعد به سر کار خود بازگشت.

وی در تاریخ ۲۴ آذر ۱۳۹۴، در اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت محمود بهشتی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران در مقابل اداره آموزش و پرورش شهرضا تحصن و اعلام اعتصاب غذا کرده بود. او پس از مدتی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و ساعاتی بعد با قرار کفالت آزاد شده بود.

حمید رحمتی، در سال ۱۳۸۶، به مدت ۲ سال به یکی از روستاهای ساری تبعید شد و در حادثه تصادفی مجروح شد و مدتی در بیمارستان تحت مداوا قرار گرفت و در نهایت به شهرضا بازگشته بود.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.