•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

بازداشت ۵ تَن از شهروندان توسط نیروهای امنیتی

0
272

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۳مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در تهران، آرین اقبال، حسین درواری، محسن طهماسبی، عادل طالبی و میرعماد میرمیرانی را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، آرین اقبال، حسین درواری، محسن طهماسبی، عادل طالبی و میرعماد میرمیرانی با نام مستعار (جادی)، پنج تن از مخالفان فیلترینگ و اجرای طرح صیانت از فضای مجازی، ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.‌

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”محسن طهماسبی، میرعماد میرمیرانی، عادل طالبی، حسین درواری و آرین اقبال، از جمله افراد متخصص در زمینه راه اندازی شبکه، فناوری اطلاعات و دیتا هستند و تلاش‌های زیادی را برای منع فیلترینگ در ایران انجام دادند. آنها از جمله افراد مخالف طرح صیانت و اینترنت ملی هستند و علت اصلی بازداشت آنها که کمتر از ۲۴ ساعت طول کشید در خصوص همین مسئله بوده است.”

این منبع مطلع همچنین افزود:”عادل طالبی، در حدود ۱۳ روز پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. همچنین در تاریخ ۱۱ مهر ماه حسین درواری و روز سه شنبه ۱۲ مهر ماه هم آرین اقبال توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.”

سرکوب شهروندان، ناقض اصل آزادی بیان و همچنین ناقض, ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسیمصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.