•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت یک شهروند در خوزستان به اتهام جاسوسی

0
106

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۵مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران اداره اطلاعات نیروی انتظامی در استان خوزستان یک شهروند را به اتهام جاسوسی بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران با نقل از قرارگاه سایبری عمار، طی هفته های گذشته، جاسم(نام خانوادگی نامشخص)، اهل استان خوزستان، توسط ماموران اطلاعات نیروی انتظامی به اتهام جاسوسی بازداشت شده است.

براساس کلیپ منتشر شده از اعترافات اجباری این شهروند اهل استان خوزستان، اتهام وی (تشکیل و راه اندازی شبکه جاسوسی برای اسرائیل) عنوان شده است.

لازم به ذکر است، جاسم، پیشتر نیز توسط حفاظت اطلاعات فراجا، به اتهام شعارنویسی بازداشت و پس از مدتی آزاد شده بود.‌

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

هر چند جرم جاسوسی از منظر حقوق بشر کاملا مردود است اما با توجه به عدم شفافیت قضایی و گسترش فضای ارعاب در کشور ارگانهای امنیتی پس از بازداست‌ شهروندان و پرونده سازی  آنها را با اتهاماتی مرتبط با جاسوسی، همکاری با دولت متخاصم و یا تحت عنوان پروژه نفوذ، تفهیم اتهام و محکوم به تحمل حبس کردند.

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.