•                    
  •                  
شنبه , ۰۵ آذر , ۱۴۰۱
شنبه, نوامبر 26

احضار شنو مارابی برای تحمل حبس تعزیری

0
75

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۵مهر ماه ۱۴۰۱، شعبه اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان کامیاران با ارسال ابلاغیه ای کتبی شنو مارابی را برای تحمل حبس فراخواند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، طی روزهای اخیر، شنو مارابی، اهل: کامیاران، با دریافت ابلاغیه ای کتبی توسط شعبه اجرای احکام دادسرای این شهرستان برای سپری کردن دوران حبس تعزیری خود احضار شد.‌

براساس احضاریه صادره؛ شنو مارابی، باید ظرف مدت ۱۰ روز از تاریخ پس از دریافت ابلاغیه مذکور به شعبه اجرای احکام دادسرای کامیاران مراجعه کند.‌

لازم به ذکر است، چندی پیش، شنو مارابی، پس از اقامت در اقلیم کردستان و بازگشت به ایران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تحمل ۲ ماه بازجوئی و تفهیم اتهام بطور موقت با تودیع وثیقه آزاد شد.

با آغاز مراحل دادرسی، توسط شعبه دادگاه انقلاب شهرستان بانه از توابع استان کردستان با اتهام (عضویت در جمعیت‌های معارض کشور) به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.‌

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.