•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

احضار ۳ فعال کارگری به جلسه دادرسی در شهرقدس

0
81

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۱۵مهر ماه ۱۴۰۱، شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرقدس(قلعه حسن خان) با ارسال ابلاغیه ای کتبی ۳ تن از فعالان مدنی را احضار کرد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از اتحادیه آزاد کارگران ایران، روز دوشنبه ۲ آبان ۱۴۰۱، نصرالله امیرلو، محمد ایران نژاد و مرتضی صیدی، سه فعال مدنی و کارگری توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرقدس(قلعه حسن خان) محاکمه خواهند شد.‌ از میان این افراد در حال حاضر، محمد ایران نژاد در حال تحمل دوران حبس تعزیری ۲ سال و ۹ ماه خود است.

براساس ابلاغیه ارسالی برای این شهروندان، اتهامات آنها در این جلسه دادرسی (تشکیل گروه با عنوان اتحادیه کارگری با گفتمان الحادی کمونیستی به قصد برهم زدن امنیت کشور) عنوان شده است.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۳۰ مردادماه ۱۴۰۱، با دریافت ابلاغیه های کتبی پیش از ارسال پرونده به دادگاه به شعبه بازپرسی دادسرای زندان اوین احضار و دفاعیات خود پیش از تنظیم کیفرخواست را به بازپرس پرونده ارائه کرده بودند.‌

این ۳ فعال مدنی، در تاریخ ۲۶ فروردین ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ماه مرتضی صیدی و چندی بعد هم نصرالله امیرلو و محمد ایران نژاد، با تودیع وثیقه آزاد شدند.

همچنین، در تاریخ ۱۶ خرداد ماه ۱۴۰۱، محمد ایران نژاد با دریافت ابلاغیه ای کتبی توسط شعبه اجرای احکام دادسرای زندان اوین برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۲ سال ۹ ماه خود احضار و در تاریخ ۵ تیرماه ۱۴۰۱، بازداشت و به این زندان منتقل شد.

محمد ایران نژاد، در تاریخ ۲۷دی ماه ۱۴۰۰ توسط شعبه ۳۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری از بابت اتهامات (اجتماع و تبانی از طریق عضویت در گروههای مارکسیستی) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام) محاکمه و در تاریخ ۶ بهمن ماه همان سال از بابت اتهامات مذکور در مجموع به تحمل ۳ سال و ۵ماه حبس تعزیری، ۶ ماه حبس تعلیقی و پرداخت جریمه نقدی محکوم شد. این‌حکم در تاریخ ۷ خردادماه ۱۴۰۱ در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تائید شد.

محمد ایران نژاد، پیش از برگزاری جلسه دادرسی در تاریخ ۵ دی ماه ۱۴۰۰، به همراه یاشار توحیدی، امیر امیرقلی و سارا عسکری، بصورت تلفنی برای تاریخ حضور ۷ دی ماه ۱۴۰۰، به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات در تهران احضار شده بودند‌.

محمد ایران نژاد، در تاریخ ۴ اسفند ماه ۱۳۹۹، توسط ماموران امنیتی در مغازه کتابفروشی خود در میدان انقلاب تهران پس از تفتیش تمامی کتابها، بازداشت و جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به سلول انفرادی منتقل و در تاریخ ۱۲ خرداد ۱۴۰۰، با تودیع وثیقه آزاد شد.

ممانعت از انجام فعالیتهای کارگری، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان کارگری در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پرونده سازی بر علیه فعالان کارگری ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ میلادی است که بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیتهای مرزی تاکید کرده است.

بازداشت خودسرانه و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه در دادگاهی بیطرف توسط ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر مورد تاکید قرار گرفته است.

اعتراف گیری با تهدید و ارعاب، نقض اسناد بین المللی حقوق بشر است. در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی بر ممنوعیت شکنجه افراد تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

اخبار پیشنهاد شده