•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

بازداشت دستکم ۱۶ تَن از شهروندان در ۳ استان توسط نیروهای امنیتی

0
149

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۲مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در سنندج، مهاباد، کامیاران، اشنویه، بوکان، کرج، دستکم ۱۶تن از شهروندان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.‌ از میان این افراد فقط ۱ تن با سپردن تعهد کتبی آزاد شد و از وضعیت سایر بازداشت شدگان اطلاعی در دست نیست.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز سه شنبه ۲۹ شهریور ماه ۱۴۰۱، ریزان احمدی، فعال حقوق زنان، ساکن سنندج مرکز استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

تا لحظه تنظیم این گزارش، از مکان نگهداری، اتهامات و ارگان بازداشت کننده ریزان احمدی اطلاعی در دست نیست و وی لز حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق یک متهم محروم است.

از سوی دیگر، طی روزهای اخیر، امید کریمی، متولد: ۱۳۷۲، اهل روستای گلین از توابع شهر سنندج مرکز استان کردستان، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی و انتقال به بازداشتگاه با اخذ تعهد کتبی از بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر آزاد شد.‌

همچنین، طی روزهای اخیر، هادی رحمتی، متولد: ۱۳۶۹، اهل روستای گلین از توابع سنندج مرکز استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

از سوی دیگر، روز چهارشنبه ۲۰ مهر ماه ۱۴۰۱، چالاک سواره، متولد: ۱۳۷۹، به همراه ابراهیم سواره، متولد: ۱۳۶۵، در شهرستان مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی، توسط ماموران امنیتی بازداشت و جهت بازجوئی و تشکیل پرونده به بازداشتگاه اطلاعات سپاه ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی منتقل شدند.‌ از علت بازداشت این ۲ شهروند اطلاعی در دست نیست.‌

در ادامه نیز، طی روزهای اخیر، آرام خالدی و هیوا محمودی، اهل پسوه از توابع پیرانشهر در استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. تا این لحظه از علت بازداشت، مکان نگهداری و اتهامات این افراد اطلاعی در دست نیست.‌

در ادامه بازداشتهای گسترده، روز یکشنبه ۱۷ مهر ماه ۱۴۰۱، وریا امیری، متولد: ۱۳۸۳، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است. از مکان نگهداری، ارگان بازداشت کننده و اتهامات وی اطلاعی در دست نیست.‌

طی روزهای اخیر، شاهرخ موسی زاده، شاغل در یکی از داروخانه های شهرستان مهاباد از توابع استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. از مکان نگهداری، اتهامات، علت بازداشت و ارگان بازداشت کننده وی اطلاعی در دست نیست.

همچنین، روز جمعه ۱۵مهر ماه ۱۴۰۱، ایوب آغلیانی، متولد: ۱۳۸۱، فرزند: جهانگیر، ساکن شهرستان اشنویه از توابع استان آذربایجان غربی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

در ادامه همچنین، طی روزهای گذشته، فردین ببرزاد، فرزند: خالد، اهل اشنویه از توابع استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. از علت بازداشت، مکان نگهداری و اتهامات وی اطلاعی در دست نیست.‌

در ادامه این بازداشتها، روز جمعه ۱ مهر ماه ۱۴۰۱، بختیار قورغانی، متولد: ۱۳۷۹، فرزند: لقمان به همراه حسن نادری، متولد: ۱۳۷۴، فرزند: اسماعیل، شهروندان ساکن اشنویه پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل و از وضعیت و مکان نگهداری این‌افراد اطلاعی در دسترس نیست.‌

همچنین، طی روزهای اخیر، ادریس مامه، فرزند: ابوبکر، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی در شهرستان بوکان از توابع استان آذربایجان غربی به مکان نامعلومی منتقل و از مکان نگهداری و علت بازداشت وی اطلاعی در دسترس نیست.

اما نیروهای امنیتی در روزهای اخیر، بهنام فیضی پور، دانشجوی رشته کامپیوتر، در جریان برگزاری تجمع اعتراضی در شهر کرج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. از وضعیت این دانشجوی بازداشتی اطلاعی در دست نیست.

همچنین، روز جمعه ۱ مهر ماه ۱۴۰۱، فرعان آبیاری، متولد: ۱۳۸۱، فرزند: سلیمان، ساکن شهرستان اشنویه از توابع استان آذربایجان غربی، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

سرکوب آزادی بیان، عقیده و اندیشه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.