•                    
  •                  
چهارشنبه , ۰۶ مهر , ۱۴۰۱
چهارشنبه, سپتامبر 28

بیانیه عفو بین الملل در اعتراض به سرکوب تجمعات جاری در ایران

0
48

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳۱شهریور ماه ۱۴۰۱، در ادامه واکنش‌های بین المللی به سرکوب شهروندان و جان باختن مهسا امینی، سازمان عفو بین الملل با انتشار درخواست اقدام فوری نسبت به نقض گسترده حقوق بشر در ایران واکنش نشان داد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل، با انتشار اطلاعیه ای خواستار در تیر گرفتن راهکار جدی برای مقابله با موارد گسترده نقض حقوق بشر در ایران شد.‌

رها بحرینی، کارشناس و مسئول امور ایران در سازمان عفو بین الملل در تشریح این اطلاعیه مطبوعاتی اعلام کرد:”موج حمایت و هم دلی در سطح جهان نسبت به مرگ هولناک مهسا امینی باید با اقدامات جدی بین المللی پیگیری بشود. تا یک ساز و کار تحقیقاتی توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد تاسیس بشه و تشکیل چنین سازوکاری برای پایان دادن به چرخه خشونت و خونریزی در ایران ضروری است.”

این کارشناس حقوق بشر در امور ایران افزود: “مقامات جمهوری اسلامی دست خودشان را برای کشتن، مجروح کردن معترضان و عابران حاضر در صحنه ادامه بدهند. چون تا به امروز هیچ یک از نیروهای امنیتی که به معترضان شلیک کرده و باعث مرگ معترضان شدند پاسخگو نگه داشته نشدند. سازمان عفو بین الملل، از سران کشورها خواسته که از درخواست جامعه حقوق بشری برای تاسیس یک سازوکار تحقیقاتی حمایت بکنند و یک پیام روشن و محکم را به مقامات جمهوری اسلامی ایران بفرستند که جنایات آنها علیه مردن ایران بی عقوبت و بی مجازات نخواهد بود.”

متن بیانیه مطبوعاتی سازمان عفو بین الملل در ادامه می آید:

“سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد که رهبران جهان که در نشست مجمع عمومی سازمان ملل حضور دارند باید فورا از درخواست تاسیس یک مکانیسم مستقل تحقیقاتی و پاسخگویی بین‌المللی برای رسیدگی به بحران مصونیت ناقضان حقوق بشر از مجازات در ایران، حمایت کنند. این بحران بار دیگر در مرگ در بازداشت مهسا (ژینا) امینی ۲۲ ساله و به گلوله بستن معترضان که تا پایان روز ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) حال حداقل ۸ کشته و صدها زخمی به جا گذشته متبلور شده است.

نیروهای امنیتی ایران در حال سرکوب خشونت‌بار اعتراضات عمدتا مسالمت‌آمیزی هستند که از زمان مرگ مهسا امینی در ۲۵ روز شهریور ۱۴۰۱، آغاز شده است.

مهسا امینی، چند روز پس از دستگیری خشونت‌آمیز توسط گشت ارشاد تحت عنوان رعایت ‌نکردن قوانین تبعیض‌آمیز حجاب اجباری جان باخت.

بر اساس شواهد گردآوری شده توسط سازمان عفو بین‌الملل، نیروهای امنیتی در اقداماتی غیرقانونی از گلوله‌های ساچمه‌ای شکاری و دیگر پرتابه‌های فلزی، گاز اشک‌آور، ماشین‌های آب‌پاش و ضرب‌و‌شتم با باتوم برای متفرق‌ کردن معترضان استفاده کردند.

سازمان عفو بین‌الملل، مرگ  ۶ مرد، یک زن و ۱ کودک را در جریان اعتراضات ۲۸ و ۲۹شهریور ۱۴۰۱، در استان‌های کردستان (۴)، کرمانشاه (۲) و آذربایجان غربی (۱) ثبت کرده است. حداقل چهار نفر از آن‌ها بر اثر جراحات ناشی از شلیک از فاصله نزدیک گلوله‌های ساچمه‌ای از سوی نیروهای امنیتی جان باخته‌اند. حداقل ۲ نفر نیز بینایی‌شان را در یک یا هر دو چشم از دست داده‌اند. صدها نفر دیگر، از جمله کودکان، به دلیل استفاده غیرقانونی از گلوله‌های شکاری ساچمه‌ای و مهمات دیگر، صدمات دردناکی را متحمل شده‌اند که از نظر حقوقی شکنجه یا سایر رفتارها و مجازات‌های بیرحمانه و غیرانسانی محسوب می‌شود.”

دیانا الطحاوی، معاون دفتر خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین‌الملل، گفت: “فوران خشم و همدلی جهانی در مورد مرگ مهسا امینی باید با گام‌های محکم از سوی جامعه بین‌المللی برای مقابله با بحران مصونیت سازمان‌یافته ناقضان حقوق بشر از مجازات در ایران همراه شود. این بحران موجب شده که ارتکاب شکنجه‌، اعدام فراقضایی و دیگر موارد قتل‌ در ابعاد گسترده توسط مقامات ایران هم در پشت دیوار زندان‌ها و هم در جریان اعتراضات خیابانی بی‌وقفه ادامه یابد.”

دور تازه‌ سرکوب وحشیانه اعتراضات از سوی مقامات ایران با سخنرانی ابراهیم رئیسی در سازمان ملل همزمان شده است. این واقعیت که علیرغم وجود شواهدی معتبر مبنی بر دست ‌داشتن او در جنایات علیه بشریت، به او هم‌چنان در عرصه بین‌المللی تریبون داده می‌شود یادآور تأثیر مخرب کوتاهی مکرر کشورهای عضو سازمان ملل در مقابله با مصونیت از مجازات برای جنایات سهمگین در ایران است.

دانلود فایل پی‌دی‌اف اطلاعیه مطبوعاتی عفو بین‌الملل به فارسی 
 
لینک اطلاعیه مطبوعاتی عفو بین‌الملل به انگلیسی

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در دانشگاهها، مراکز آموزش عالی و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.