•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت یک شهروند در سقز توسط نیروهای امنیتی

0
85

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۳مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان سقز از توابع استان کردستان، یک شهروند را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، عصر پنجشنبه ۲۱ مهر ماه ۱۴۰۱، رامیار راستخوده، ساکن شهرستان سقز از توابع استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

یک منبع مطلع در خصوص بازداشت این‌ شهروند به حقوق بشر در ایران گفت:”بازداشت رامیار راستخوده، در جریان برگزاری تجمع اعتراضی که در واکنش به جان باختن مهسا امینی در سقز برگزار شده بود صورت گرفته و از مکان نگهداری و اتهامات وی اطلاعی در دست نیست.”

سرکوب آزادی بیان و اندیشه و طرح اتهامات امنیتی بی پایه بر اساس سناریو سازی ارگانهای امنیتی و قضایی ناقض  ماده  ۱۹  اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.