•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بلاتکلیفی مائده دلبری و محمد نوری در پی مخالفت با صدور وثیقه

0
154

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۲۳مهر ماه ۱۴۰۱، مائده دلبری و محمد نوری، دو دانشجوی محبوس در زندان اوین بطور بلاتکلیف محبوس شده اند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از دانشجویان متحد، امروز شنبه ۲۳مهر ماه ۱۴۰۱، مائده دلبری و محمد نوری، دو تن از دانشجویان محبوس در زندان اوین، علیرغم اتمام بازجوئی ها بطور بلاتکلیف در این زندان بسر می برند.‌ این دو دانشجوی از ۲۳ روز پیش در بازداشت بسر می برند.

براساس این گزارش، بلاتکلیفی این دو دانشجوی بازداشتی در حالی ادامه دارد که خانواده و نزدیکان آنها پیگیر پرونده آنها شده و علیرغم سپری شدن بازجوئی ها اما بازپرس پرونده با تبدیل قرار به وثيقه مخالفت کرده است.

پیشتر نیز، غلامحسین محسنی اژه ای، رئیس قوه قضاییه تاکید بر برخورد بدون گذشت با بازداشت شدگان اعتراضات سراسری را کرده بود و بر همین اساس دادستان کشور اعلام کرد که این دسته از افراد پس از بازداشت با صدور قرار جلب به دادرسی مواجه می شوند.‌

لازم به ذکر است، مانده دلبری، در تاریخ ۱ مهر ماه ۱۴۰۱، پس از احضار تلفنی به اداره پیگیری وزارت اطلاعات در تهران و حضور داوطلبانه وی در آن ارگان امنیتی بازداشت و از حقوق اولیه یک متهم برای دسترسی به وکیل و تماس با خانواده خود محروم شد. 

همچنین، محمد نوری، دانشجوی رشته برق در دانشگاه پلی تکنیک تهران، در تاریخ ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در مقابل محل سکونت خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله ای که از شهرستان سقز برای دیدار با اقوام خود به تهران سفر کرده و پس از بازداشت توسط ماموران پلیس امنیتی به بهانه نامناسب بودن حجاب بازداشت شد و پس از انتقال به بازداشتگاه پلیس امنیت در تهران جان باخت اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در دانشگاهها، مراکز آموزش عالی و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.