•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت امیر مهدی پور، توسط نیروهای امنیتی در تبریز

0
121

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۶مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی، یک وکیل دادگستری را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، امیر مهدی پور، وکیل دادگستری و عضو کمیسیون حقوق بشر وکلای استان آذربایجان شرقی، توسط نیروهای امنیتی در شهر تبربز بازداشت شد.‌

براساس این گزارش، از دلایل بازداشت ارگان‌بازداشت کننده و مکان نگهداری امیر معدی پور تا لحظه تنسیم‌این گزارش اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲۳ مهر ماه ۱۴۰۱، سینا یوسفی و قاسم بعدی، دو تن دیگر از وکلای دادگستری، ساکن شهر تبریز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

سینا یوسفی، نایب رئیس کمیسیون حقوق بشر وکلای استان آذربایجان شرقی است.

سرکوب فعالان حقوق بشر و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.