•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

احضار سه تن از فعالان صنفی فرهنگیان کرمان به پلیس امنیت

0
89

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۶مهر ماه ۱۴۰۱، سه تن از فعالان صنفی فرهنگیان استان کرمان به پلیس امنیت این استان احضار شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، امروز سه شنبه ۲۶ مهر ماه۱۴۰۱، حسین رشیدی، زهرا عزیزی و محمدرضا بهزادپور، سه تن از فعالان صنفی فرهمگیان استان کرمان، به پلیس اطلاعات و امنیت این استان احضار شدند.

براساس این گزارش، حسین رشیدی و محمدرضا بهزادپور، پیش از این و در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، پس از بازداشت توسط ماموران اطلاعات سپاه در کرمان و طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه، با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.

لازم به ذکر است، در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ماه۱۴۰۱، به مناسبت روزجهانی کارگر و در آستانه هفته معلم در ایران، جامعه فرهنگیان شاغل و بازنشسته کشور در اعتراض به عدم تحقق مطالبات صنفی آنها در مقابل ادارات آموزش و پروش شهرها و استان‌های کشور، تجمع اعتراضی برگزار کردند اما در برخی از این‌ اعتراضات نیروهای امنیتی با یورش به این‌شهروندان برخی از آنها را بازداشت کردند.

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی فرهنگیان در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب فعالان صنفی و مدنی و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.