شنبه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۲
شنبه, دسامبر 2

بازداشت ۱۹ تَن از شهروندان توسط نیروهای امنیتی

0
640

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۲۴مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در پاوه، تبریز، دهدشت، بهبهان، یاسوج، تهران، گنبد کاووس، سنندج، ارومیه، دستکم ۱۹تن از شهروندان را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، مختار صادقی، قاسم بعدی، محسن فتحی، پیمان ضیایی، امید رویین، امین رزمجو، محمد رزمجو، پژمان ایزدپناه، پژمان پناهی، صمصام صمیمی، احسان کارگر، محسن کارگر، نوید سیدعلی اکبر، امیر غیاثی، امین کریمی، در استانهای کرمانشاه، آذربایجان شرقی، لرستان، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، تهران، گلستان، کردستان و آذربایجان غربی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

یک منبع مطلع به حقوق بشر در ایران گفت:”طی روزهای اخیر، پیمان ضیایی و محسن فتحی، دو شهروند ساکن شهرستان دهدشت از توابع استان لرستان، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری در این‌ شهرستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. از مکان نگهداری، ارگان بازداشت کننده و مصادیق حقوقی اتهامات این افراد اطلاعی در دست نیست.‌”

لازم به ذکر است، پیمان ضیایی و محسن فتحی، بازیگر و کارگردان تئاتر هستند.

همچنین، یک‌ منبع مطلع از تبریز به حقوق بشر در ایران گفت:”طی روزهای اخیر، قاسم بعدی، وکیل پایه یک دادگستری، ساکن شهر تبریز، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.”

تا لحظه تنظیم این گزارش، از علت بازداشت، ارگان بازداشت کننده و مکان نگهداری قاسم بعدی اطلاعی در دست نیست.

یک منبع مطلع نیز در گفتگو با حقوق بشر در ایران اعلام کرد:”طی روزهای اخیر، امین رزمجو، محمد رزمجو، پژمان ایزدپناه، پژمان پناهی، صمصام صمیمی شهروندان ساکن شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.”

این منبع مطلع در ادامه افزود:”در ساعات پایانی شنبه ۲۳ مهر ماه ۱۴۰۱، احسان کارگر و برادر وی محسن کارگر، دو شهروند ساکن شهرستان بهبهان از توابع استان خوزستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.‌ احسان کارگر در اداره برق و برادر او محسن کارگر نیز، کارمند بانک است و ماموران امنیتی هنگام بازداشت محسن کارگر با ایجاد رعب و وحشت و تیراندازی خانواده وی را به شدن تهدید کردند.”

تا لحظه تنظیم این گزارش، از نام ارگان بازداشت کننده، مصادیق حقوقی اتهامات و مکان نگهداری این ۲ برادر اطلاعی در دست نیست.

اما در خبری دیگر، امروز یکشنبه ۲۴ مهر ماه ۱۴۰۱، نوید سیدعلی اکبر، نویسنده کودک و نوجوان، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.‌

اعظم مهدوی، همسر نوید سیدعلی اکبر، در تشریح چگونگی بازداشت این نویسنده در صفحه شخصی خود نوشت:”حوالی ظهر امروز، یکشنبه ۲۴ مهرماه، ۵ نفر با لباس شخصی به خانه ما آمدند و بعد از تجسس منزل و صورت‌ جلسه کردن، همسرم نوید سیدعلی‌ اکبر را به همراه وسایل شخصی‌ شامل گوشی، لپ‌ تاپ، فلش و کامپیوتر، همچنین کامپیوتر شخصی من را با خود بردند.”

لازم به ذکر است، نوید سیدعلی اکبر، یکی از امضاکنندگان (بیانیه دوم گروهی از فعالان ادبیات و هنر کودک و نوجوان) در ایران در واکنش به سرکوب اعتراضات و کشتن نوجوانان است.

در این بیانیه که در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۴۰۱ منتشر شد آمده است:”ما فعالان کتاب و ادبیات و هنر کودک و نوجوان هشدار می‌ دهیم که چشم پوشی از رفتارهای ضد قانون از سوی مجریان قانون و بی توجهی به حقوق شهروندی و ناامن کردن فضا و محیط های آموزشی پیامدهای بسیار سنگین و جبران ناپذیر و غیرقابل توجیهی خواهد داشت.”

تا لحظه تنظیم این گزارش از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه نوید سیدعلی اکبر اطلاعی در دست نیست.

وبسایت کُردپا اعلام کرد؛ روز یکشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۴۰۱، مختار صادقی، اهل شهرستان پاوه از توابع استان کرمانشاه، در جریان اعتراضات سراسری در این‌ استان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی این شهرستان و طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه اس به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان آزاد شد.‌ از مصادیق حقوقی اتهامات مختار صادقی اطلاعی در دست نیست.

در ادامه این گزارش، امروز یکشنبه ۲۴ مهر ماه ۱۴۰۱، امیر غیاثی، متولد: ۱۳۷۳، توسط نیروهای امنیتی لباس شخصی در این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. از دلایل بازداشت، مکان نگهداری و ارگان بازداشت کننده امیر غیاثی اطلاعی در دست نیست.

همچنین، روز چهارشنبه ۶ مهر ماه ۱۴۰۱، امین کریمی، هنرمند، ساکن ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. از دلایل بازداشت و مکان نگهداری و ارگان بازداشت کننده امین کریمی، اطلاعی در دست نیست.

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، مقابله با سرکوب مرگبار اعتراضات به جانباختن مهسا امینی را نیازمند اقدام فوری جهانی دانست.

حقوق بشر در ایران، با توجه به برگزاری این دور از اعتراضات سراسری بصورت روزانه و با انتشار گزارشاتی برگزاری این دور از اعتراضات در روزهای،  سوم،   چهارم،   پنجم،   ششم،   هفتم،   هشتم ، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم وبیست دوم این تجمعات اعتراضی را پوشش خبری داده است.

سرکوب آزادی بیان، عقیده و اندیشه ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید می کند.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

برچسب هاتهرانگنبد کاووسپاوهگنبدکاوسگنبدتظاهرات شهریور۱۴۰۱دادسرای شهر سنندجاستان کرمانشاهامیرغیاثیمحمد رزمجومحسن فتحیبازداشتگنبدکاووسشهر تبریزشهرتبریزتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات شهریور۱۴۰۱شهریاسوجنوید سیدعلی اکبرمحمدرزمجوقاسم بعدیتبریزشهر یاسوجشهرستان گنبد کاووسشهر ارومیهاستان خوزستاناعتراضات سراسری ۱۴۰۱شهرتبربزشهرستندجنویدسیدعلی اکبرامین رزمجوارومیهشهرستان دهدشتاداره اطلاعات شهر تبریزپاوه کرمانشاهاستان تهرانسرکوب اعتراضات در سال ۱۴۰۱شهرستان ارومیه،محسن کارگرامید رویینیاسوجبازداشت بیخبریدهدشتشهرارومیهاعتراضات شهریور ۱۴۰۱تظاهرات اعتراضی شهریور۱۴۰۱بازداشت بی خبری،شهرستان گنبدکاوساحسان کارگرامید روئینبازداشت شهروندانبهبهانشهرستان گنبدکاووسزندان گنبدکاووساعتراضات شهریور۱۴۰۱شهرسنندج،بازداشت شدگان تظاهرات شهریور ماه ۱۴۰۱شهر بهبهانصمصام صمیمیامیدروئینسنندجشهرستان پاوهاداره اطلاعات گنبدکاووسشهربهبهاناعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱اعتراضات ۱۴۰۱مختار صادقیامین کریمیپژمان پناهیامیدرویینشهرسنندجشهر سنندجزندان گنبد کاووسبهبهان خوزستاناعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱شهرستان بهبهان،زندان گنبدکاوسامیر غیاثیپژمان ایزدپناهپیمان ضیایی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: