•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت حمید جعفری، فرهنگی ساکن کاشان توسط ماموران امنیتی

0
148

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۲۸مهر ماه ۱۴۰۱، ماموران اداره اطلاعات در شهر کاشان، حمید جعفری، معلم ساکن این شهر را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کانون صنفی معلمان ایران، روز چهارشنبه ۲۷ مهر ماه ۱۴۰۱، حمید جعفری، معلم ورزش در هنرستان کار و دانش آسودگی، ساکن کاشان، توسط ماموران اداره اطلاعات این شهر بازداشت شد.‌

براساس این گزارش، ماموران امنیتی پس از بازداشت حمید جعفری و زدن دستبند و چشم بند به او و انتقال وی به شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهر و تفهیم اتهامات (اخلال در نظم مدرسه) و (اقدام‌علیه امنیت ملی) سپس وی را به زندان یزدل کاشان منتقل کردند.

همچنین، بازداشت حمید جعفری با همراهی مسئول حراست آموزش و پرورش کاشان و توسط ماموران اداره اطلاعات این شهر صورت گرفته است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو سازی ارگانهای امنیتی ناقض ماده۱۹اعلامیه جهانی حقوق بشر و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.