•                    
  •                  
یک شنبه , ۰۶ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, نوامبر 27

توماج صالحی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد

0
70

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۸ آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی توماج صالحی، خواننده و فعال عرصه موسیقی را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از قرارگاه سایبری عمار، امروز یکشنبه ۸ آبان ماه ۱۴۰۱، توماج صالحی، خواننده رپر، اهل استان اصفهان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش، بازداشت تومان صالحی هنگامی که وی در مناطق غربی، قصد خروج از کشور را داشته توسط نیروهای امنیتی صورت گرفته است.

همچنین، از جمله مصادیق اتهامات توماج صالحی (لیدری و هدایت اعتراضات سراسری) عنوان شده است.

لازم به ذکر است، توماج صالحی پیشتر توسط شعبه دادگاه انقلاب شهرستان شاهین شهر استان اصفهان از بابت اتهامات (توهین به رهبری) و (تبلیغ علیه نظام) محاکمه و به تحمل ۶ ماه حبس تعلیقی و پرداخت جریمه نقدی محکوم شده بود.

توماج صالحی، در تاریخ ۲۹ فروردین ماه ۱۴۰۱، برای اجرای حکم خود به شعبه اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شاهین شهر اصفهان احضار شده بود.

سرکوب آزادی بیان و طرح اتهامات امنیتی بر علیه شهروندان ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.