•                    
  •                  
شنبه , ۰۵ آذر , ۱۴۰۱
شنبه, نوامبر 26

بازداشت اکبر زارعین، معلم ساکن تهران و آزادی ۲ فرهنگی دیگر با تودیع وثیقه

0
77

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۸ آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در تهران، اکبر زارعین، معلم ساکن این شهر را بازداشت کردند.‌ همچنین غلامرضا اصغری مراللو و محمد اینانلو، دو تن از فرهنگیان تحت بازداشت در استانهای قزوین و اردبیل، با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، روز چهارشنبه ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، اکبر زارعین، اهل اصفهان، ساکن تهران، معلم شاغل در منطقه ۲ وزارت آموزش و پرورش، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس این گزارش، از دلایل بازداشت اکبر زارعین توسط نیروهای امنیتی اطلاع دقیقی در دست نیست.
همچنین، از مکان نگهداری و نام ارگان بازداشت کننده وی هم اطلاعی در دسترس نیست.‌

لازم به ذکر است، اکبر زارعین، پیشتر به علت انجام فعالیتهای صنفی در راستای مطالبات فرهنگیان ایران از استان اصفهان به تهران منتقل شده بود.‌

در خبری دیگر، روز شنبه ۷ آبان ماه ۱۴۰۱، غلامرضا اصغری مراللو، فرهنگی بازنشسته، اهل استان اردبیل، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.‌

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در گزارش منتشر شده خود به میزان وثیقه تودیع سده و مصادیق اتهامات احتمالی تفهیم شده به غلامرضا اصغری مراللو اشاره ای نکرده است.
لازم به ذکر است، در تاریخ ۳۰ مهر ماه ۱۴۰۱، غلامرضا اصغری مراللو، توسط نیروهای امنیتی در استان اردبیل بازداشت و به بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی این استان منتقل شده بود.

در ادامه همچنین، روز یکشنبه ۲۴ مهر ماه ۱۴۰۱، محمد اینانلو، فرهنگی ساکن استان قزوین، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان تا اتمام مراحل دادرسی آزاد شد.‌

براساس این گزارش، محمد اینانلو، معلم مقطع اول دبیرستان در یکی از مدارس استان قزوین پس از شرکت در فراخوان برگزاری تحصن‌ اعتراضی فرهنگیان ایران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و به همبن اتهام پرونده ای برای این فعال صنفی فرهنگیان در شورای تخلفات اداری آموزش و پرورش استان قزوین تشکیل شده است.

این فرهنگی ساکن استان قزوین، در تاریخ ۲۰ مهر ماه ۱۴۰۱، در پی یورش ماموران امنیتی به مدرسه محل خدمت وی پس از بازداشت جهت بازجوئی و تفهیم اتهام به زندان چوبین در استان قزوین منتقل شده بود.

ممانعت از انجام فعالیتهای صنفی و کارگری، ناقض ماده ۲۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد ۲۱ و ۲۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

احضار، بازداشت و پرونده سازی بر علیه فعالان صنفی در حالی صورت می‌گیرد که مطالبات آنها صنفی و برای دستیابی به حقوق شهروندیشان و در راستای اصل ۲۷ قانون اساسی ایران است.

سرکوب فعالان کارگری و طرح اتهامات امنیتی بر علیه آنها ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هافرهنگیان قزوینفرهنگیان ایرانفرهنگیان اردبیلفعال صنفی فرهنگیان ایرانفعالان فرهنگیان ایرانفعالان صنفی فرهنگیان ایرانمحمد اینانلومحمداینانلومطالبات فرهنگیان ایرانمعلم سرکوب آزادی بیان در ایرانمعلمان قزوینمعلمان اردبیلمعوقات مزدی فرهنگیان ایرانمعیشت فرهنگیان ایرانکانون صنفی فرهنگیان ایرانآزادی با تودیع قرار وثیقهآزادی با تودیع وثیقهاکبر زارعیناکبرزارعیناعتراضات فرهنگیان ایرانبازداشت فرهنگیانبازداشت فرهنگیان در ایرانبازداشت معلمانبازداشت معلمان در ایرانبازداشت معلمان در تهرانبازداشت و سرکوب آزادی بیانبازداشت،تودیع وثیقهتجمعات اعتراضی فرهنگیان ایرانتشکل‌های صنفی فرهنگیان ایرانجامعه فرهنگیان ایرانزندان قزوینزندان مرکزی قزوینزندان چوبین درزندان چوبیندرسرکوب آزادی اندیشهسرکوب آزادی اندیشه در ایرانسرکوب آزادی اندیشه،سرکوب آزادی بیانسرکوب آزادی بیان و قلمسرکوب آزادی بیان و قلم در ایرانسرکوب آزادی بیان و اندیشهسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانغلامرضا اصغریغلامرضا اصغری مراللوغلامرضااصغریغلامرضااصغری مراللو

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.