•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

احکام اعدام ۴ زندانی در زندانهای همدان و برازجان اجرا شد

0
99

حقوق بشر در ایران – امروز یکشنبه ۸ آبان ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام ۴ زندانی با جرائم قتل عمد و موادمخدر در زندان‌های همدان و برازجان اجرا شد.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه یکشنبه ۲۴ مهر ماه ۱۴۰۱، حسین کریم آبادی – متولد: ۱۳۶۹ زندانی متهم به جرائم موادمخدر، سه زندانی محبوس در زندان مرکزی همدان اعدام شدند.‌

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت:”از یک هفته زودتر به حسین اطلاع داده بودند که اعدام می‌شود. او هم رگ دست خود را زده بود و مدت دو روز در بهداری زندان تحت مداوا قرار داشت. بعد هم با همان وضع اعدامش کردند. حسین همیشه گفته بود که مواد کشف شده، مال او نبوده است و کس دیگری برایم پاپوش درست کرده است.”

اما در خبری دیگر، روز سه‌شنبه ۳ آبان ماه ۱۴۰۱، علیرضا جان پور – زندانی متهم به جرائم موادمخدر و حسین والی زاده – زندانی متهم به قتل عمد، محبوس در زندان مرکزی همدان اعدام شدند.

براساس اعلام سازمان حقوق بشر ایران:”علیرضا جان‌پور از حدود ۳سال پیش در زندان بود و با اتهامات مربوط به مواد مخدر در اتوبان جاده ساوه-همدان بازداشت و در دادگاه به اعدام محکوم شده بود.”

همچنین یک منبع نزدیک به حسین والی‌زاده در خصوص پرونده اش اعلام کرد:”حدود ۳سال پیش به علت اختلافات مالی با دوستش مرتکب قتل شد. حسین به مدت چهل روز از روز حادثه فرار کرده بود و به اصفهان رفته بود، اما بعد از آن مدت برگشت و خود را معرفی کرد.”

در ادامه همچنین، روز دوشنبه ۲ آبان ماه ۱۴۰۱، محمد اسفندیاری – متولد: ۱۳۷۶، زندانی متهم به قتل عمد و محبوس در زندان شهرستان برازجان اعدام شد.‌

براساس این گزارش؛ محمد اسفندیاری، حدود ۵ سال پیش طی یک نزاع و درگیری در برازجان مرتکب قتل و بازداشت شد. او در نهایت توسط مراجع قضایی به اعدام محکوم شد. وی از آن زمان تا لحظه اجرای حکم در زندان این شهر بسر برد.

اعدام این ۴ زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.