•                    
  •                  
شنبه , ۰۵ آذر , ۱۴۰۱
شنبه, نوامبر 26

بازداشت بابک مرادی فر و آرمیتا پاویر توسط نیروهای امنیتی

0
139

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۹آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی، بابک مرادی فر و آرمیتا پاویر را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۹ مهر ماه ۱۴۰۱، آرمیتا پاویر، دانشجوی رشته زیست شناسی در دانشگاه شهید مدنی شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

یک منبع مطلع در تشریح این خبر به حقوق بشر در ایران گفت:”بازداشت آرمیتا پاویر مرتبط با اعتراضات سراسری دانشجویان است اما از اتهامات او اطلاعی در دسترس نیست.”

این منبع مطلع همچنین افزود:”هیچ یک از هم کلاسی های آرمیتا از وضعیت او پس از باز است اطلاعی ندارند حتی نمی‌دانیم در کدام بازداشتگاه نگهداری و توسط کدام ارگان امنیتی بازداشت شده است.”

لازم به ذکر است، آرمیتا پاویر، پیشتر هم در خصوص اعتراضات مرتبط با شلیک‌ مستقیم پدافند هوایی سپاه پاسداران به هواپیمای پی اس ۷۵۲ خط هوایی اوکراین به ۱ سال تعلیق از دانشگاه و محرومیت از تحصیل محکوم شده بود.

اما وبسایت سحام نیوز هم در خبری اعلام کرد؛ روز یکشنبه ۱۷ مهر ماه ۱۴۰۱، بابک مرادیفر، فعال صنفی دانشجویان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات و وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.