•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

بازداشت امین عادل احمدیان، وکیل دادگستری توسط نیروهای امنیتی

0
113

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۱آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در تهران امین عادل احمدیان، وکیل دادگستری را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۳ آبان ماه ۱۴۰۱، امین عادل احمدیان، وکیل دادگستری، ساکن تهران، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد.

یک منبع مطلع در تشریح این خبر به حقوق بشر در ایران گفت:”بیش از ۱۰ مامور امنیتی روز سه شنبه با یورش به منزل شخصی امین عادل احمدیان، وکیل دادگستری، پس از تفتیش منزل و توقیف برخی وسائل شخصی اش سپس وی را بازداشت کرده و به مکان نامعلومی منتقل کردند.”

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، علت دقیق بازداشت و نام ارگان بازداشت کننده این وکیل دادگستری اطلاعی در دست نیست.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.