•                    
  •                  
شنبه , ۰۵ آذر , ۱۴۰۱
شنبه, نوامبر 26

بازداشت جمعی از شهروندان ساکن کرمان در جریان اعتراضات سراسری

0
72

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۱آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در استان کرمان جمعی از شهروندان را به اتهام حضور در اعتراضات سراسری در این‌ استان بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، روز سه شنبه ۱۰ آبان ماه ۱۴۰۱، جمعی از شهروندان ساکن استان کرمان، به اتهام حضور در اعتراضات سراسری جاری در این استان پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شدند.‌

مهدی بخشی، دادستان عمومی و انقلاب استان کرمان ضمن اعلام این خبر مدعی شد:”تعدادی از این افراد دستگیر شده جزء عوامل اصلی و تحریک‌کننده بودند که با سوء‌استفاده از فضای موجود قصد برهم زدن امنیت و آرامش مردم را داشتند.”

دادستان عمومی و انقلاب کرمان ضمن تهدید شهروندان به پرونده سازی و گسترش فضای سرکوب و ارعاب در کشور گفت:”دستگاه قضایی با عاملان بر هم زدن امنیت و نظم عمومی جامعه با قاطعیت برخورد خواهد کرد.”

لازم به ذکر است، در ادبیات گفتاری و نوشتاری مسئولان قضایی، امنیتی و حکومت حال حاضر در ایران به تجمعات اعتراضی (اغتشاشات) و به شهروندان معترض که برای مطالبه گری و دستیابی به حقوق شهروندی خود اعتراض می کنند لقب (اغتساشگر) و یا (لیدر اغتشاشات) داده می شود.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، اسماعیل صادقی نیارکی، رئیس کل دادگستری استان زنجان از صدور کیفرخواست برای ۱۱۹ تن از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری جاری در دادگاه خبر داد.

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

حقوق بشر در ایران، بصورت روزانه این اعتراضات را از روز، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم این تجمعات اعتراضی پوشش خبری داده است.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.