•                    
  •                  
پنج شنبه , ۱۰ آذر , ۱۴۰۱
پنج‌شنبه, دسامبر 1

بازداشت سه تن از شهروندان به اتهام ارتباط با رسانه های خارج از کشور

0
76

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۱۱آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی ۳ تن از شهروندان را به اتهام ارتباط با رسانه های خارج از کشور بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از تسنیم، طی روزهای گذشته، سه تن از فعالان رسانه ای با اسامی اختصاری(ن.م)، (در.ف) و (م.م)، به اتهام با ۲ رسانه خارج از کشور پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی در حال سپری کردن دوران بازجویی و تشکیل پرونده هستند.‌

یک منبع مطلع در تشریح این خبر اعلام کرد:”این ۳ نفر در پوشش شهروند خبرنگار با این دو رسانه فعالیت می کردند و پس از شناسایی بازداشت شدند.‌”

این منبع مطلع همچنین مدعی شد:”از جمله شگردهای مرتبطین این ۲ رسانه، استفاده از مدل پول‌شویی در دریافت پول از بیگانگان و اجرای روش (خبرشویی) در ارائه اخبار و اطلاعات به طرف خارجی است.”

همچنین، ادعا شده که این افراد در جریان برگزاری اعتراضات سراسری بعنوان شهروند خبرنگار با تهیه فیلم، عکس، گزارش و انتشار آن در رسانه های مورد نظر به شکل دلخواه نوع خبر را تغییر می دادند که از آن با عنوان (خبرشویی) یاد شده است.

در این گزارش به هویت دقیق این افراد و شهر محل زندگی بازداشت شدگان اشاره ای نشده است.‌

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.