•                    
  •                  
یک شنبه , ۱۳ آذر , ۱۴۰۱
یکشنبه, دسامبر 4

امیر چمنی، فعال مدنی ساکن‌ تبریز بازداشت شد

0
98

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۶آبان ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی، امیر چمنی را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۱، امیر چمنی، فعال مدنی، ساکن شهر تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان مرکزی این شعر منتقل شده است. این فعال مدنی پیشتر هم‌ سابقه احضار، بازداشت، بازجویی و پرونده سازی به سبب فعالیتهای مسالمت آمیز خود توسط ارگانهای امنیتی شهر تبریز را دارد.

یک‌ منبع مطلع ضمن اعلام این خبر به حقوق بشر در ایران گفت:”بازداشت امیر چمنی حدود ظهر یکشنبه در حالی که در خیابان مشغول تردد بود با یورش نیروهای امنیتی به وی صورت گرفته و او در تماسی کوتاه پس از بازداشت خود اعلام کرد که به زندان مرکزی تبریز منتقل شده اما تا این لحظه از علت دقیق بازداشت اطلاعی در دسترس نیست.”

لازم به ذکر است، امیرچمنی، در تاریخ ۲۴ دی ماه ۱۳۹۹، توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهرستان از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) محاکمه شده بود. این فعال مدنی همچنین از بابت بخش دوم این پرونده هم در تاریخ ۲۲ آبان ماه ۱۳۹۹، در شعبه ۱۱۲ دادگاه کیفری ۲ این شهرستان به ریاست محمدعلی پیری، محاکمه و دفاعیات خود را از بابت اتهام (نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی) به دادگاه ارائه کرده بود.

امیر چمنی، در تاریخ  ۱۴ فروردین ماه ۱۳۹۹، پس از احضار به پلیس فتا تبریز بازداشت و به بازداشتگاه اطلاعات سپاه این شهر منتقل و در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹، با تودیع قرار وثیقه ای به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان آزاد شده بود.

این فعال مدنی، در تاریخ ۲۷ بهمن ماه ۱۳۹۷، به شعبه ۱۹ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز احضار شد و در صفحه شخصی خود نوشته بود: “دو روز از آزادی‌ام نگذشته که با ابلاغیه جدیدی مواجه شده‌ام. طی ده ماه اخیر، با شکایت نهادهای امنیتی، سه پرونده قضایی در دادسرای تبریز علیه من باز شده است. مورد عجیب همین مورد اخیر است که دو هفته پیش، یعنی زمانی که در زندان تبریز در حال گذراندن حکم بودم، علیه من اعلام جرم شده و پرونده جدیدی در یازدهم بهمن ماه باز شده است”.

همچنین، در تاریخ ۱۱ شهریور ماه سال ۱۳۹۷، شعبه ۱ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حمل بر با صدور دادنامه ای امیر چمنی را به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروه‌های مخالف نظام) به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم کرده بود.

وی همچنین، در تاریخ ۲۶ آذرماه ۱۳۹۷، جهت تحمل دوران محکومیت حبس تعزیری خود راهی زندان مرکزی تبریز شده بود. لازم به توضیح است که این فعال مدنی در ادامه موج آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی، در تاریخ ۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۷ از زندان مرکزی تبریز آزاد شده بود.

امیر چمنی، پیش از این و در تاریخ ۱۵ تیرماه ۱۳۹۱ هم  توسط شعبهٔ ۱ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حمل بر، به اتهام (توهین به رهبری) و (توهین بنیانگذار جمهوری اسلامی) به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری و به اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۳ماه و ۱روز حبس تعزیری و همچنین از سوی شعبه ۱۰۴ دادگاه کیفری تبریز به اتهام (توهین به رئیس جمهور) به ۴۰ ضربه شلاق محکوم شده بود.

این فعال دانشجویی پیشین، در تاریخ ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۱، جهت تحمل حبس راهی زندان شد و با پایان دوران محکومیت در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۳۹۱ از زندان تبریز آزاد شد و در تاریخ ۱۵ خرداد ماه ۱۳۹۲، حکم ۴۰ ضربه شلاق وی اجرا شد.

سرکوب آزادی بیان و عقیده و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از حق دسترسی به وکیل و مشاوره حقوقی بع متهم در مراحل بازحویی، بازپرسی و دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.