•                    
  •                  
سه شنبه , ۰۸ آذر , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, نوامبر 29

اجرای اعدام ۲ زندانی در زاهدان و انتقال یک زندانی دیگر به سلول انفرادی در اردبیل

0
89

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۶آبان ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام دستکم ۲ زندانی با جرائم موادمخدر در زندان مرکز زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان اجرا شد.‌ همچنین، یک‌ زندانی محکوم به اعدام در زندان مرکزی اردبیل جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، سحرگاه یکشنبه ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۱، نعمت الله براهویی – فرزند: عبدالغفار – متاهل و دارای ۳ فرزند خردسال، به همراه امان الله عالیزهی – فرزند: محمدحسین – دو زندانی متهم به جرائم مواد مخدر محبوس در زندان مرکزی شهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان اعدام شدند.‌

براساس این گزارش، امان الله عالیزهی، در سال ۱۳۹۹ در شهرک گاوداران واقع در زاهدان به اتهام حمل و نگهداری موادمخدر دستگیر و پس از طی مراحل بازجویی، بازپرسی و محاکمه در دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم شد.‌
همچنین، اجرای حکم اعدام امان الله عالیزهی، بدون اعلام قبلی به خانواده وی و بدون ملاقات آخر پسش از اجرای حکم صورت گرفته است.

از سوی دیگر، نعمت الله براهویی هم در سال ۱۳۹۹ پس از بازداشت به اتهام مرتبط با موادمخدر توسط دادگاه انقلاب شهر زاهدان به اعدام محکوم شد.‌

اجرای حکم اعدام این ۲ زندانی تا لحظه تنظیم این خبر، توسط رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

اما در خبری دیگر، سازمان حقوق بشر ایران اعلام کرد؛ روز یکشنبه ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۱، اکبر عالی نسب؛ متولد: ۱۳۶۶، زندانی متهم به قتل و محبوس در زندان مرکزی اردبیل جهنم اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده است.

یک منبع مطلع در تشریح این خبر گفت:”اکبر عالی نسب، به اتهام قتل پدرش از ۴سال پیش بازداشت و به اعدام محکوم شده بود. او دو خواهر و دو برادر دارد که شاکی این پرونده هستند و تا به امروز به او رضایت ندادند و می‌خواهند حکم وی را اجرا کنند.”

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

برچسب هازندان مرکزی زاهدانقصاصباند قاچاق مواد مخدرشهر زاهدانقوانین اعدام در ایراناتهام‌قتلنعمت الله براهوییاکبر عالی نسبقصاص نفسزندان مرکزی اردبیلجرائم موادمخدرشهر اردبیلاتهام موادمخدرشهرزاهداننعمت اله براهوییاستان اردبیل،اعدام در ایرانمجازات اعدام در ایرانقاضی اجرای احکامجرائم مواد مخدر در ایراناعدام جرائم مواد مخدرنقض حقوق بشر ایراننعمت اله براهوئیقاچاقچیان مواد مخدرحقوق بشر در ایرانزندان اردبیلقاتلزندان زاهدانقرنطینه زندان مرکزی زاهدانسیستان بلوچستاننعمت الله براهوئیمواد مخدرنقض حقوق شهروندیجرائم مواد مخدرمجازات اعدام ایراناعدام در زندان مرکزی زاهدانامان الله عالیزهیقاچاقحکم اعداماردبیلموادمخدربند۷ زندان اردبیلمجازات اعدام در جمهوری اسلامیامان‌اله عالیزهیسبول انفرادیقتلاتهام مواد مخدراعدامجرایم موادمخدرامان الله عالی زهیشهرزاخدانزاهدانمجازات اعداماجرای اعداملغو مجازات اعدامموارد نقض حقوق بشرسیستان و بلوچستان،امان اله عالی زهیاکبرعالی نسب

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.