•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

نامه سرگشاده نرگس محمدی به جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل

0
123

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۱، نرگس محمدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین با نگارش نامه ای خطاب به جاوید رحمان خواستار توقف سرکوب و ارعاب بر علیه شهروندان ایران شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۱، نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، در نامه ای سرگشاده خطاب به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران خواستار دستیابی به راهکاری برای توقف سرکوب، ارعاب و کشتار شهروندان ایران شد.

متن نامه سرگشاده نرگس محمدی در ادامه می آید: 

جناب آقای جاوید رحمان، گزارشگر محترم ویژه حقوق بشر در امور ایران

با سلام

این روزها شاهد گسترش و شدت نقض حقوق بشر در ایران و سرکوب حکومت علیه معترضان هستیم.

همواره در اعتراضات مردم، بازداشت‌های گسترده، ضرب و شتم و کشتار خیابانی مرحله سرکوب توسط حکومت بوده و سرکوب نهائی در برگزاری دادگاه‌های نمایشی و صدور احکام اعدام و زندان برای معترضان صورت گرفته‌است.

طبق اخبار و اطلاعات، تعدادی از آنها در سلول‌های انفرادی و تحت فشار به منظور گرفتن اعترافات اجباری قرار دارند.

اعترافات معترضان در دادگاه‌ها برای صدور احکام اعدام و برخی احکام سنگین می‌باشد که برای ایجاد رعب و وحشت و سرکوب خیزش مردمی صورت می‌گیرد.

حکومت به بهانه اجرای قانون مجازات اسلامی تحت عناوین قصاص، محاربه و افساد ‌فی‌الارض در دادگاه‌های غیر علنی به دنبال صدور احکام است.

این در حالی است که متهمان از حق دادرسی عادلانه ، دسترسی به وکیل انتخابی، ارتباط با خانواده، حتی حضور در بندهای عمومی محروم بوده و امکان رساندن صدای خود به هیچ نهاد حقوق بشری را ندارند و تحت اختیار نیروهای سرکوبگر امنیتی _ قضایی قرار دارند.

از جنابعالی تقاضا دارم تا از تمام قدرت و ظرفیت سازمان ملل متحد برای توقف بازداشت، شکنجه و صدور و اجرای احکام سنگین علیه معترضان بهره گرفته و با مخالفت فعال با اعدام مانع صدور و اجرای اعدام معترضان شوید.

همچنین به عنوان نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر از شما تقاضا دارم با توجه به شرایط تشدید سرکوب و نقض حقوق بشر توجه بیشتری برای ایجاد و امکان فعالیت نهادهای حقوق بشری و مدافعان این عرصه در ایران داشته باشید.

تلاش کنیم تا حقوق بشر در مناسبات حکومت ایگاه واقعی خود زا پیدا کند. تا راه ازادی برای مردم هموار شود.

نرگس محمدی / زندان اوین 

در خصوص نویسنده این نامه لازم به ذکر است، نرگس محمدی، در تاریخ ۳ بهمن ماه ۱۴۰۰، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست ایمان افشاری، به تحمل ۸ سال و ۲ماه حبس تعزیری، ۷۴ضربه شلاق، ۲سال تبعید، ۲سال محرومیت از عضویت در گروه ها و دسته جات سیاسی و ۲سال محرومیت از حضور و فعالیت در شبکه های اجتماعی و مخابراتی محکوم شده بود که با توجه به عدم اعتراض به حکم صادره (به علت ناعادلانه بودن روند دادرسی)، این حکم عینا تائید و در تاریخ ۱ اسفند ماه ۱۴۰۰، به نرگس محمدی ابلاغ شد.

این مدافع حقوق بشر، اواسط مهر ماه ۱۴۰۱، بصورت غیابی توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ایمان افشاری از بابت اتهام (فعالیت تبلیغی علیه نظام) به تحمل ۱ سال و ۳ ماه دیگر حبس تعزیری محکوم شد. 

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.