•                    
  •                  
جمعه , ۱۸ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 9

بازداشت دو شهروند اهل سنت در ایرانشهر و راسک توسط نیروهای امنیتی

0
71

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳ آذر ماه ۱۴۰۱، دو شهروند اهل سنت در ایرانشهر و راسک توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از حال وش، روز چهارشنبه ۲ آذر ماه ۱۴۰۱، مولوی فضل الرحمن ریگی، متولد: ۱۳۶۶، فعال مذهبی اهل سنت، ساکن شهرستان ایرانشهر از توابع استان سیستان و بلوچستان، توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

براساس این گزارش، از مصادیق حقوقی اتهامات، مکان نگهداری و روند پرونده این شهروند اهل سنت تا لحظه تنظیم این خبر اطلاعی در دست نیست.

در خبری دیگر، روز چهارشنبه ۲ آذر ماه ۱۴۰۱، مرتضی نبات زهی، شهروند اهل سنت و راننده مولوی عبدالغفار نقشبندی، امام جمعه موقت شهرستان راسک از توابع استان سیستان و بلوچستان، توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت شد.

بازداشت این‌ شهروند اهل سنت، بدون ارائه حکم قضایی صورت گرفته است.

از مکان نگهداری، مصادیق حقوقی اتهامات و وضعیت مرتضی نبات زهی اطلاعی در دست نیست.‌

سرکوب پیروان اهل سنت و اقلیتهای مذهبی، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله ماده ۲،  ۱۸ و ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و همچنین ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه توسط دادگاهی بی طرف از جمله موارد مورد تاکید شده در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.