•                    
  •                  
جمعه , ۱۱ آذر , ۱۴۰۱
جمعه, دسامبر 2

بازداشت ۳ تَن از شهروندان و آزادی ۲ تَن دیگر با تودیع وثیقه

0
68

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۳ آذر ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرهای تربت جام و کرج و دستکم سه تن از شهروندان را بازداشت کردند. همچنین، دو تن از شهروندان تحت بازداشت پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، طی روزهای اخیر، حمید روستایی نیا، کیومرث شهنوازی و اویس مسعودی زاده، در استانهای البرز و خراسان رضوی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. همچنین، نوید جمشیدی – روزنامه نگار و فعال رسانه ای و آیدا تقی پور- دانشجوی بازداشت شده در زاهدان، پس از اتمام بازجوئی ها با تودیع وثیقه آزاد شدند.‌

براساس این گزارش، روز جمعه ۲۷ آبان ماه ۱۴۰۱، اویس مسعودزاده، اهل شهرستان تربت جام از توابع استان خراسان رضوی، توام با ضرب و شتم شدید توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

یک‌ منبع مطلع در تشریح وضعیت اویس مسعودی زاده به حقوق بشر در ایران گفت:”شدت آسیب‌های وارده به اویس به قدری شدید است که وی دچار خونریزی داخلی شده و با توجه به آسیب شدید از ناحیه سر و گردن به بیمارستان اعزام و حال وی به شدت وخیم است.”

تا لحظه تنظیم این گزارش، از مصادیق حقوقی اتهامات منتسب شده به اویس مسعودی زاده اطلاعی در دست نیست.

همچنین، طی روزهای اخیر، حمید روستایی نیا، اهل کرج مرکز استان البرز، ساکن شهرستان بابل از توابع استان مازندران، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با حقوق بشر در ایران:”اتهام منتسب شده به حمید روستایی نیا در مراحل بازجویی و بازپرسی آتش زدن کانکس نیروی انتظامی در یکی لز میادین شهرستان بابل در جریان اعتراضات عنوان شده و وی در حال حاضر در زندان متی کلا این شهرستان بسر می برد.”

در خبری دیگر، طی روزهای اخیر، کیومرث شهنوازی، ساکن تهران، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد.

تا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری و وضعیت کیومرث شهنوازی اطلاعی در دست نیست.

وبسایت حال وش هم در خبری اعلام کرد؛ روز سه شنبه ۱ آذر ماه ۱۴۰۱، آیدا تقی پور، متولد: ۱۳۸۰، اهل شهر رشت مرکز استان گیلان و دانشجوی ترم اول رشته ریاضیات در دانشگاه زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از بازداشتگاه یکی از ارگانهای امنیتی در این شهر آزاد شد.

از مصادیق حقوقی اتهام تفهیم شده به آیدا تقی پور و میزان وثیقه تودیع شده برای وی اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است، در ساعات‌ پایانی ۲۴ آبان ماه ۱۴۰۱، آیدا تقی پور، در حالی که مشغول تردد در یکی از خیابانهای شهرستان زاهدان بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت  شده بود.

در خبری دیگر، روز چهارشنبه ۲ آذر ماه ۱۴۰۱، نوید جمشیدی، روزنامه‌نگار و سردبیر وبسایت آسیانیوز، پس از طی مراحل بازجوئی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد.

از مصادیق حقوقی اتهامات تفهیم شده به نوید جمشیدی در مراحل بازپرسی اطلاعی در دست نیست.‌

لازم به ذکر است، در تاریخ ۲ مهر ماه ۱۴۰۱، نوید جمشیدی، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از انتقال وی به منزلش و تفتیش و توقیف برخی لوازم شخصی از قبیل لپ تاپ و گوشی هوشمند تلفن همراه، سپس وی را جهت بازجویی به بازداشتگاه منتقل کردند.‌

از زمان اعلام خبر جان باختن مهسا (ژینا) امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل شهرستان سقز در بازداشتگاه پلیس امنیت نیروی انتظامی در تهران، اعتراضات گسترده ای در خصوص عملکرد گشت ارشاد در مدارس، دانشگاهها و شهرهای مختلف کشور در جریان است.‌

در تاریخ ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه ای، نسبت به سرکوب خشونت بار این‌ اعتراضات واکنش نشان داد و از جامعه جهانی خواستار اقدام‌ فوری برای مقابله با حکومت ایران شد.

سازمان عفو بین‌الملل، در تاریخ ۱ آذر ماه ۱۴۰۱ هم  با انتسار یک بیانیه مطبوعاتی، خواستار اقدام فوری شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از کشتار وحشتناک معترضان در ایران شد.

همچنین، در تاریخ ۴ آبان ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، گزارش تفصیلی خود از وضعیت سرکوب گسترده این اعتراضات از سوی حکومت جمهوری اسلامی را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرد.

همچنین، در پی شدت گرفتن اعتراضات افزایش موج بازداستها، ارعاب و کشتار شهروندان و کودکان، شورای حقوق بشر سازنان‌ملل متحد، در پی درخواست دو کشور آلمان و لوکزامبورگ، جلسه ای اضطراری را برای بررسی و تصویب قطعنامه ای بر علیه حکومت ایران به خاطر سرکوب گسترده شهروندان برگزار کرد.

حقوق بشر در ایران، بصورت روزانه این اعتراضات را از روز، سوم، چهارم، پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم،  دهم،  یازدهم،  دوازدهم،  سیزدهم،  چهاردهم،  پانزدهم، شانزدهم، هفدهم، هجدهم، نوزدهم، بیستم، بیست و یکم و بیست و دوم این تجمعات اعتراضی پوشش خبری داد

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هابازداشت دانشجویان در ایرانبازداشت دانشجویان دانشگاه تهراننقض حقوق بشر،اعتراضات سراسری تهراناعتراضات سراسری۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱وبسایت آسیانیوزدانشگاه زاهدانروزنامه نگار،اعتراضات سراسری دانشجویانزاهدان سیستان و بلوچستاناویس مسعودی زادهوب سایت آسیانیوراعتراضاتشهر زاهداناحضار و بازداشت دانشجویانشهرزاهدانبازداشت دانشجویان،بازداشت شدگان اعتراضات سراسریکیومرث شهنوازینویدجمشیدیدانشجواعتراضات سراسری دی ماهفراخوان تجمع اعتراضیسیستان بلوچستانبازداشت دانشجویان معترضاعتراضات سراسری کرجحمید روستایی نیانوید جمشیدیاستان خراسان رضویاعتراضات سراسریتربت جاماعتراضات سراسری شهریور۱۴۰۱اعتراضات سراسری،آیدا تقی پورحمید روستائی نیادانشگاهشهرستان تربت جاماعتراضات سراسری شهریور ماه ۱۴۰۱خراسان رضوی،آیداتقی پورحمیدروستایی نیاتظاهراتموارد نقض حقوق بشر در ایرانحقوق بشر در ایران،اعتراضات سراسری ایرانروزنامه نگاری،بازداشت دانشجویان دانشگاه زاهدانحمیدروستائی نیابازداشت دانشجویانتظاهرات سراسریزندان اوین،بازداشت دانشجویان ایراناحضاروبازداشت دانشجویاناعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱تربت جام خراسان رضوی،

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.