•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

بازداشت یک فعال فضای مجازی در شهرستان پاسارگاد توسط نیروی انتظامی

0
104

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۷آذر ماه ۱۴۰۱، ماموران انتظامی در شهرستان پاسارگاد از توابع استان فارس یک فعال فضای مجازی را بازداشت کردند.‌

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از قرارگاه سایبری عمار، امروز پنجشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۴۰۱، سرهنگ توکلی، فرمانده انتظامی شهرستان پاسارگارد، از بازداشت یک فعال فضای مجازی، متولد: ۱۳۷۹، به اتهام(انتشار مطالب توهین آمیز، کذب و موهن) خبر داد.

فرمانده انتظامی شهرستان پاسارگاد در تشریح این خبر مدعی شد:”در رصد پلیس امنیت عمومی شهرستان پاسارگاد، مشخص شد فردی ۲۲ ساله در حال انتشار مطالب توهین آمیز، کذب و موهن است”.

وی در ادامه افزود:”موضوع شناسایی و دستگیری گرداننده صفحات مذکور در دستور کار کارشناسان پلیس قرار گرفت که پس از شناسایی و با هماهنگی مقام قضائی فرد مذکور دستگیر شد.”

لازم به ذکر است، در ادبیات گفتاری و تفکرات و نگرش مسئولان قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی به جملات اعتراضی و انتقادی که فعالان شبکه های اجتماعی در نقد و اعتراض به روند جاری ایران از طریق صفحات شخصی خود منتشر می کنند (کلمات توهین آمیز)، (نشر اکاذیب) و یا (موهن) می گویند.

سرکوب شهروندان و طرح اتهامات براساس سناریو ارگانهای امنیتی، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی و  ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.