•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

بازداشت دو شکارچی غیرمجاز در سفید کوه خرم آباد

0
141

حقوق بشر در ایران – امروز پنجشنبه ۱۷ آذر ماه ۱۴۰۱، ماموران حفاظت از محیط زیست در منطقه حفاظت شده سفیدکوه واقع در خرم آباد مرکز استان لرستان ۲ شکارچی غیرمجاز را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از رکنا، روز چهارشنبه ۱۶ آذر ماه ۱۴۰۱، افشار کاوه، مسئول منطقه حفاظت شده سفیدکوه واقع در خرم‌آباد مرکز استان لرستان از بازداشت ۲ شکارچی غیرمجاز و کشف و توقیف یک قبضه اسلحه از این افراد خبر داد.

مسئول منطقه حفاظت سفیدکوه در این خصوص تشریح کرد:”در پی گشت و کنترل نیروهای یگان حفاظت محیط‌زیست این منطقه پس از رصد و دوربین کشی در ارتفاعات این منطقه، دو نفر متخلف زیست‌محیطی مشاهده گردید که پس از چند ساعت تعقیب و گریز در تاریکی شب موفق به دستگیری آن‌ها شدند و یک قبضه اسلحه گلوله‌زنی٢٧٠ از این متخلفین قبل از هرگونه اقدام به شکار کشف و ضبط شد.”

وی در ادامه افزود: “علاوه بر یک قبضه اسلحه ٢٠ عدد فشنگ، یک دستگاه دوربین چشمی و سایر ادوات شکار از این متخلفین کشف و ضبط شد.

مسئول منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم‌آباد خاطرنشان کرد: “پرونده این متخلفین پس از تنظیم صورت‌جلسه اولیه جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی ارجاع شد و ادوات کشف شده از آن‌ها تا صدور رأی قطعی نزد این اداره باقی می‌ماند.”

کاوه اضافه کرد: “قانون برای برخورد با متخلفین زیست‌محیطی هیچ‌گونه مماشاتی ندارد و متخلفین علاوه بر ضبط سلاح به حبس و جریمه نقدی نیز محکوم می‌شوند.”

شکار بی ضابطه و آسیب رساندن به هرگونه از موجودات زنده به مثابه نقض حقوق بشر در رسته محیط زیست و همچنین نقض اسناد و کنوانسیونهای مرتبط است.

هرگونه آزمایش زجرآور بر روی حیوانات اعم از آنکه روحی یا جسمی باشد، نقض حقوق حیوانات است.

اولین قانون حمایت از حیوانات در انگلستان در سال ۱۸۸۲ میلادی تصویب شد که این قانون در سال ۱۹۱۱به تکمیل رسید.

پس از انگلستان کشورهای دیگر نیز قوانینی در جهت حفظ حقوق حیوانات به تصویب رساندند.

تا کنون تعداد زیادی معاهدات چند جانبه، دو جانبه و اسناد بین‌المللی در زمینه حقوق حیوانات انعقاد گردیده که از کثرت این موارد می توان به چند نمونه شامل؛ اعلامیه ۱۹۷۲استکهلم، کنوانسیون ۱۹۷۳ کیوتر، کنوانسیون تنوع زیستی ۱۹۷۲مشهور به کنوانسیون ریو، کنوانسیون تجارت بین‌المللی گونه های حیوانی و گیاهی در معرض خطر ۱۹۷۳ اشاره کرد.

برهمین اساس، اعلامیه جهانی حقوق حیوانات در اکتبر ۱۹۷۸ با هدف شناخت جهان مبتنی بر حقوق برای حیوانات با تلاش یونسکو در پاریس به تصویب رسیده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.