•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

بازداشت احمد علیزاده، فرهنگی ساکن استان ایلام توسط ماموران امنیتی

0
78

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۹دی ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام، احمد علیزاده، فرهنگی ساکن این شهرستان را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان کشور، روز شنبه ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱، احمد علیزاده، معلم ورزش، ساکن شهرستان آبدانان از توابع استان ایلام، توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت و به زندان مرکزی ایلام منتقل شد.

براساس این گزارش، ماموران امنیتی پس از بازداشت احمد علیزاده و انتقال وی به شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آبدانان پس از تفهیم اتهام و صدور قرار بازداشت وی را به زندان منتقل کردند.

لازم به اشاره است، احمد علیزاده، برای نخستین مرحله در تاریخ ۲۶ مهر ماه ۱۴۰۱، در جریان برگزاری اعتراضات سراسری، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام سپس با تودیع وثیقه آزاد شده بود.

این فرهنگی ساکن شهرستان آبدانان، در شهریور ماه ۱۴۰۱، توسط هیئت رسیدگی به تخلفات اداری اداره کل آموزش و پرورش استان‌ ایلام، به اتهام (اخلال شدید در نظم عمومی)، (تمرد از دستور ماموران هنگام انجام وظیفه)، (تخریب و ایجاد حریق در سطح شهر) و (لیدری اعتراضات با هدف بر هم زدن امنیت کشور) به بازنشستگی و کاهش ۲ رتبه گروه شغلی محکوم شده بود.

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از برگزاری اعتراضات صنفی و مدنی ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.