•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

مصطفی نیلی، زندانی سیاسی در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران محاکمه می شود

0
64

حقوق بشر در ایران – امروز دوشنبه ۱۹دی ماه ۱۴۰۱، جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده دوم مصطفی نیلی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ برگزار می شود.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱، مصطفی نیلی، وکیل دادگستری و زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۲ زندان تهران بزرگ، در پرونده دوم قضایی خود توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمدرضا عموزاد، محاکمه خواهد شد. مصطفی نیلی، در حال تحمل دوران حبس تعزیری ۴ ساله خود از بابت پرونده موسوم به (دادخواهان سلامت) است.

فاطمه‌نیلی، خواهر این وکیل دادگستری ضمن اعلام خبر مذکور در صفحه شخصی خود نوشت:”دیشب به برادرم، مصطفی نیلی، اطلاع دادند امروز دوشنبه ۱۹ دی ماه، نوبت دادگاه پرونده جدید، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب است. ایشان اعلام کردند از حضور در جلسه دادگاه خودداری می‌ کنند.”

لازم به اشاره است، مصطفی نیلی، در تاریخ ۱۶ آبان ماه ۱۴۰۱، هنگامی که برای انجام کاری عازم زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان بود در فرودگاه مهرآباد تهران توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و پس از انتقال به زندان اوین و طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام و صدور وثیقه ای به مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان برای پرونده جدید خود سپس از تاریخ ۲۰ آذر ماه ۱۴۰۱، برای سپری کردن دوران حبس تعزیری ۴ ساله خود از بابت پرونده موسوم به دادخواهان سلامت، به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

اواخر مرداد ماه ۱۴۰۱، مصطفی نیلی به همراه آرش کیخسروی، مهدی محمودیان، محمدرضا فقیهی و مریم‌افرافراز، متهمان پرونده موسوم به (دادخواهان سلامت) توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران در مجموع به تحمل ۱۰ سال و ۹ ماه ۵ روز حبس تعزیری و مجازات تکمیلی محکوم شدند. 

مصطفی نیلی، در تاریخ ۳۰ خردادماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات (اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام)، به تحمل ۴ سال حبس تعزیری و ۲ سال محرومیت از فعالیت‌های رسانه‌ای و ۲ سال محرومیت از اشتغال به حرفه وکالت محکوم شده بود.

در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، مصطفی نیلی، به همراه سایر متهمان پرونده موسوم به دادخواهان سلامت، پس از حضور در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی علی مظلوم در سومین جلسه دادرسی خود محاکمه شدند.

جلسه دوم این دادگاه هم در تاریخ ۲۷ فروردین ماه ۱۴۰۱، توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی علی مظلوم، برگزار و اتهامات(اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت کشور) و (فعالیت تبلیغی علیه نظام)، به متهمان پرونده تفهیم شده بود.

در جلسه اول دادگاه رسیدگی به این پرونده در تاریخ ۲۸ دی ماه ۱۴۰۰، محاکمه آرش کیخسروی، وکیل دادگستری و یکی از ۵ متهم پرونده مذکور، در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود.

مصطفی نیلی، در تاریخ ۲۳مراد ماه ۱۴۰۰، به همراه آرش کیخسروی، مهدی محمودیان، مریم فرا افراز و محمدرضا فقیهی، در جلسه ای که برای تنظیم شکایت از مسئولانی که در بحران کرونا موجبات هزینه‌ های جانی و مالی هنگفتی به شهروندان ایران شده بودند توسط ماموران امنیتی بازداشت و به سلول انفرادی در بند امنیتی زندان اوین منتقل شدند.

پس از اتمام مراحل بازجویی و تفهیم، محمدرضا فقیهی، در تاریخ ۸ شهریور ماه ۱۴۰۰، با تودیع وثیقه، مصطفی نیلی در تاریخ ۲۷ آذر ماه ۱۴۰۰، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان، مریم افراز در تاریخ ۷ دی ماه ۱۴۰۰، با تودیع وثیقه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان و آرش کیخسروی هم درتاریخ ۴دی ماه ۱۴۰۰ با تودیع وثیقه، بطور موقت و تا اتمام مراحل دادرسی از بازداشت آزاد شدند.

از میان افراد بازداشت شده مهدی محمودیان، در حال سپری کردن دوران حبس تعزیری خود از بابت پرونده دیگر در اندرزگاه ۸ زندان اوین بسر می برد.

برچسب هاسرکوب آزادی بیانحقوق بشر ایرانمحمدرضا عموزادبرگزاری جلسه دادرسیقاضی شعبه۲۸ دادگاه انقلاباعزام به دادگاهسرکوب آزادی بیان و قلمشعبه۲۸ دادگاه انقلاب تهرانمحمدرضاعموزادشعبه بیست و هشتشعبه۲۸ دادگاه انقلاب در تهراندادگاه انقلاب تهران،حقوق بشرسرکوب آزادی بیان و عقیده در ایرانشعبه۲۸دادگاه انقلاب تهرانمحاکمه وکلای دادگستریمحمدرضا عموزاد قاضیشعبه۲۸حقوق بشر در ایرانزندان تهران بزرگسرکوب آزادی بیان و عقیدهسرکوب آزادی بیان و اندیشهمطالبات وکلای دادگستریشعبه ۲۸ محمدرضا عموزادفاطمه نیلیمحاکمهشعبه۲۸ دادگاه انقلابجلسه دادرسیتعلیق جلسه دادرسیمحکومیت کیفریدادگاه انقلاب محمدرضا عموزادمصطفی نیلی زندانی سیاسیسرکوب آزادی بیان و اندیشه در ایرانسرکوب آزادی بیان و قلم در ایراناحضار به جلسه دادرسیقاضی محمدرضا عموزادمحکومیت کیفری،زندانی سیاسی مصطفی نیلیمصطفی نیلیمحاکمه ناعادلانهبازداشت و سرکوب آزادی بیانشعبه بیست و هشت دادگاه انقلاب تهرانقاضی محمدرضاعموزادزندانیان سیاسی،دادگاهیمحاکمه شهروندانتیپ ۲ زندان تهران بزرگمحاکمه زندانیان سیاسیقاضی شعبه۲۸دادگاه انقلاب تهرانزندانیان‌سیاسی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.