•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
سه‌شنبه, ژانویه 31

گزارشی از بازداشت و بلاتکلیفی ۷ تن از شهروندان

0
71

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۱دی ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرهای کرج و دیواندره، جوانرود، دستکم ۶ تن از شهروندان را بازداشت کردند. همچنین، وحید شه بخش، شهروند بازداشت شده در زاهدان بطور بلاتکلیف در حبس بسر می برد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کردپا، طی روزهای اخیر، معید حسینی، پیام محمدی، زاهد سلیمانی، کاوه کریمیان، آرمین الماسی و مهدی آذین، توسط نیروهای امنیتی در استانهای البرز، کردستان و کرمانشاه بازداشت شدند.

براساس این گزارش، سحرگاه دوشنبه ۱۹ دی‌ماه، ۱۴۰۱، آرمین الماسی – ۱۹ ساله به همراه مهدی آذین – ۳۹ ساله، شهروندان اهل استان کرمانشاه، ساکن تهران، توسط نیروهای امنیتی در کرج بازداشت شد.

لازم به ذکر است، بازداشت آرمین الماسی و مهدی آذین، در جریان تجمع اعتراضی که در مقابل درب اصلی زندان رجایی‌شهر کرج، برای جلوگیری از اعدام محمد بروغنی و محمد قبادلو برگزار شده بود صورت گرفت.

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری و وضعیت آرمین الماسی و مهدی آذین، اطلاعی در دست نیست.

افزون‌ براین، روز سه شنبه ۲۰ دی ماه ۱۴۰۱، کاوه کریمیان، ساکن شهرستان دیواندره از توابع استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش، بازداشت کاوه کریمیان، در خیابان آزادگان در شهرستان دیواندره توسط نیروهای امنیتی صورت گرفته و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

همچنین، روز سه شنبه ۲۰ دی ماه ۱۴۰۱، زاهد سلیمانی، ساکن شهرستان دیواندره از توابع استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

براساس این گزارش، بازداشت زاهد سلیمانی، در شهرک اندیشه واقع در شهرستان دیواندره توسط نیروهای امنیتی صورت گرفته و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

در خبری دیگر، امروز چهارشنبه ۲۱ دی ماه ۱۴۰۱، پیام محمدی، ساکن شهرستان جوانرود از توابع کرمانشاه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

نا لحظه تنظیم این خبر از مکان نگهداری، علت دقیق بازداشت و مصادیق حقوقی اتهامات مطروحه بر علیه پیام محمدی اطلاعی در دست نیست.

از سوی دیگر، روز سه شنبه ۲۰ دی ماه ۱۴۰۱، معید حسینی، ١٧ ساله، ساکن شهرستان جوانرود از توابع استان کردستان، پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به مکان نامعلومی منتقل شد.

کمپین فعالین بلوچ هم‌ در خبری اعلام کرد؛ امروز چهارشنبه ۲۱ مهر ماه ۱۴۰۱، وحید شه بخش، فرزند: خان محمد، اهل: زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان، علیرغم گذشت ۲۰ روز از تاریخ بازداشت در بلاتکلیفی بسر می برد.

براساس این گزارش، پس از گذشت ۲۰ روز از تاریخ بازداشت وحید شه بخش توسط نیروهای امنیتی اما از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت و جزئیات بیشتر بازداشت وحید شه بخش، اطلاعی حاصل نشده است.

محرومیت افراد از آزادی بیان، ناقض، ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است که بر حق افراد بر انتشار آزادانه افکار و عقاید و نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هاحقوق بشربازداشت شهرونداندیواندره کردستانتداوم بلاتکلیفی در بازداشتاحضاروبازداشت شهروندانبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتگاهبازداشت بازجوئیبازداست بلاتکلیفیزاهدسلیمانیبازداشتشهروندان بلوچسرکوب شهروندان بلوچبازداشت شهروندان کورد در ایرانشهروندان بلوچ اهل تسنن در ایرانشهروندان بلوچ سنی مذهبشهرزاهدانزاهدان سیستان و بلوچستانپیام محمدیزاهدانبلاتکلیفی در بازداشتبازداشت شهروندان معترضبازداشت شهروندان بلوچشهروندان بلوچ اهل تسننبازداشت شهروندان کرد در اشنویهبلاتکلیفی در زندانمعیدحسینیاستان البرزدیواندرهشهرستان جوانرودسرکوب شهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیشهردیواندرهسهرکرجبازداشت شهروندان بلوچ ایرانمعید حسینیکرمانشاهبازداشت بیخبریموارد نقض حقوق بشر در ایراندادگاه انقلاب شهرستان جوانرودجوانرود استان کرمانشاهشهروندان ساکن دیواندرهشهرکرجمهدی آذینوحید شه بخشاستان کرمانشاهبازداشت بلاتکلیفیبازداشت و بلاتکلیفی در بازداشتشهروندان بلوچ در جمهوری اسلامیبازداشت شهروندان کرد در ایرانحقوق بشر در ایران،جوانرودآرمین الماسیکرجشهر زاهدانسرکوب شهروندان بلوچ در ایرانبازداشت شهروندان کوردبازداشت شهروندان کرد ایرانبازداشت بی خبریجوانرود کردستانکاوه کریمیانفعالین حقوق بشر در ایرانشهروندان بلوچ در ایرانشهرستان دیواندرهاحضار و بازداشت شهروندانشهرستان دیواندره در استان کردستانبازداشت بازجوییکرج البرززاهد سلیمانی

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.