•                    
  •                  
جمعه , ۱۴ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, فوریه 3

بازداشت بهزاد حکیمی زاده، وکیل دادگستری ساکن شهرستان سقز

0
78

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۳دی ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان سقز از توابع استان کردستان، بهزاد حکیمی زاده، وکیل دادگستری را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱، بهزاد حکیمی زاده، وکیل دادگستری، ساکن شهرستان سقز از توابع استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

به نقل از یک منبع مطلع در گفتگو با گزارشگر حقوق بشر در ایران:”ماموران امنیتی هنگام بازداشت این وکیل دادگستری منزل و دفتر وکالت وی را تفتیش کردند و پس از توقیف گوشی تلفن‌ همراه و برخی لوازم دیگر از قبیل لپ تاپ، سپس وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند.”

لحظه تنظیم این گزارش از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه وی اطلاعی در دسترس نیست. 

سرکوب، ارعاب و تهدید بر علیه شهروندان با پرونده سازی و براساس سناریوی ارگانهای امنیتی و همراهی دستگاه قضایی با آنها، ناقض ماده ۱۹اعلامیه جهانی و ماده ۱۹میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

بلاتکلیف نگهداشتن افراد در بازداشت و ممانعت از دسترسی متهم به انتخابی خود ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.