•                    
  •                  
سه شنبه , ۱۱ بهمن , ۱۴۰۱
چهارشنبه, فوریه 1

احکام اعدام ۴ زندانی در اراک و گرگان اجرا شد

0
133

حقوق بشر در ایران – امروز جمعه ۲۳دی ماه ۱۴۰۱، احکام اعدام دستکم ۴ زندانی با جرائم (قتل عمد) و (مواد مخدر) در زندان امیرآباد گرگان و زندان مرکزی اراک اجرا شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران، سحرگاه پنجشنبه ۲۲ دی ماه ۱۴۰۱، علی گراوند، زندانی متهم به جرائم مواد مخدر و محبوس در زندان مرکزی اراک واقع در استان مرکزی به همراه ۲ زندانی دیگر (با هویت نامشخص) اعدام شدند.

براساس اعلام سازمان حقوق بشر ایران:”اتهام علی گراوند، مواد مخدر بوده و این زندانی از چند سال قبل به اتهام جرائم مرتبط با مواد مخدر بازداشت و به اعدام محکوم شده بود.

همچنین، به همراه علی گراوند، ۲ زندانی دیگر، با هویت نامشخص نیز اعدام شدند که تا لحظه تنظیم این خبر دسترسی به هویت آنها امکان پذیر نبوده است.

حقوق بشر در ایران، در تاریخ ۲۲ دی ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، اجرای احکام اعدام کیوان امینی توکل و آزاد دادوند را اطلاع رسانی کرده بود.

در خبری دیگر، سحرگاه چهارشنبه ۲۱دی ماه ۱۴۰۱، شهرام مرتضوی، ساکن: فاضل آباد از توابع استان گلستان، زندانی متهم به قتل عمد و محکوم به قصاص نفس، در زندان امیرآباد (مرکزی) شهر گرگان اعدام شد.

یک منبع مطلع درخصوص اعدام این زندانی به سازمان حقوق بشر ایران گفت:”آقای مرتضوی، پیشتر در پی یک نزاع و درگیری مرتکب قتل شده و توسط مراجع قضایی و دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شده بود.”

اجرای احکام اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است. 

پس از انتصاب غلامحسین محسنی اژه ای به عنوان رئیس قوه قضائیه و ادعای او برای تسریع انجام کار پرونده های قدیمی در نتیجه اجرای احکام اعدام در راستای بخشنامه کاهش جرائم کیفری کشور با سرعت بیشتری انجام می شود و این روند منجر به اعتراض سازمان عفو بین الملل، نسبت به این امر شد و در تاریخ ۵ مرداد ماه ۱۴۰۱، با انتشار گزارشی، به تشریح وضعیت اجرای احکام اعدام در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۲۲ میلادی در ایران پرداخت.

همچنین، در تاریخ ۱ شهریور ماه ۱۴۰۱، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در گزارش دوره ای خود از موارد نقض حقوق بشر در ایران به روند افزایشی صدور و اجرای احکام اعدام در ایران اعتراض کرد.

به دلیل عدم شفافیت مقامات ایران، پی بردن به تعداد واقعی اعدامها در این کشور دشوار است و قطعا تعداد به مراتب بالاتر از رقم اعلام شده است.

صدور و اجرای احکام اعدام، ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر از جمله اعلامیه جهانی حقوق بشر و مفاد میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

همچنین، سه زندانی دیگر، با هویت نامشخص، به همراه آزاد دادوند و کیوان امینی توکل، در زندان مرکزی اراک به سلول انفرادی منتقل شده بودند که از وضعیت آنها اطلاعی در دسترس نیست.

برچسب هامواد مخدراراکسلب حیاتموارد نقض حقوق بشر در ایرانقصاص نفس در ایراناعدام حق حیاتجرائم موادمخدر،اعدام موادمخدر در ایراناعدام مواد مخدرباند قاچاق مواد مخدراعدام موادمخدرقاچاق مواد مخدراعدام سلب حیاتاعدام مواد مخدر در ایرانقاچاق موادمخدر،اعدام موادمجازات اعدامجرائم موادمخدرجرائم مواد مخدر در ایرانمتهم به جرائم مواد مخدراجرای قصاص نفسنقض حقوق بشر در جمهورینقض حقوق بشر در ایران،قاچاق موادمخدر در ایرانزندان امیرآباد گرگاناستان مرکزیزندان مرکزی گرگانزندانیان جرائم موادمخدراعدام زندانیان جرائم موادمخدراراک استان مرکزیجرایم موادمخدرعلی گراوندحقوق بشرقصاصجرائم مواد مخدراعدامیقاچاق موادمخدرجرائم موادمخدر در ایرانامیرآباد گرگاننقض حقوق بشر ایرانشهرام مرتضویگرگانزندان اراکنقض حقوق بشر د ر ایراناعدامیانزندانی جرائم موادمخدرگارد زندان امیرآباد گرگانقاچاق موادمخدزاعدام در زندان امیرآباد گرگاناعدام / حق حیاتنقض حقوق بشر در ایرانموادمخدراعدام موادینقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی در ایراننقض حق حیاتاعدام موادمخدزامیرآبادگرگانقصاص نفسنقض حقوق بشراعدامموارد نقض حقوق بشرنقض حقوق بشر در جمهوری اسلامیاعدام جرائم مواد مخدرقصاص نفس،اعدام مواد مخدز

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.