•                    
  •                  
جمعه , ۰۷ بهمن , ۱۴۰۱
جمعه, ژانویه 27

بازداشت یک‌ شهروند تبعه آلمان در شهرستان امیدیه

0
63

حقوق بشر در ایران – امروز سه شنبه ۲۷دی ماه ۱۴۰۱، ماموران امنیتی در شهرستان امیدیه از توابع استان خوزستان، یک شهروند تبعه آلمان را بازداشت کردند.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از قرارگاه سایبری عمار، طی روزهای اخیر، یک شهروند تبعه آلمان، به اتهام (عکسبرداری از مناطق ممنوعه) در شهرستان امیدیه از توابع استان خوزستان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

ادعا شده بازداشت این شهروند تبعه آلمان، هنگام عکسبرداری وی از تاسیسات نفتی امیدیه صورت گرفته است.

در این گزارش، به هویت و جنسیت فرد بازداشتی اشاره نشده است.‌ 

در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

هر چند جرم جاسوسی از منظر حقوق بشر کاملا مردود است اما ارگانهای امنیتی ایران، در سال‌های اخیر، بسیاری از شهروندان خارجی و حتی شهروندان دو تابعیتی را پس از بازداشت و پرونده سازی با اتهاماتی مرتبط با جاسوسی، همکاری با دولت متخاصم و یا تحت عنوان پروژه نفوذ، تفهیم اتهام و محکوم به تحمل حبس کرده و پس از مدتی از این افراد بعنوان ابزاری برای معامله و دستیابی به مقاصد سیاسی خود استفاده کردند.‌

بازداشت افراد بدون تفهیم اتهام فرد و عدم امکان دسترسی به وکیل برای متهم از جمله موارد ناقض اسناد بین المللی حقوق بشر, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین، برخورداری افراد از حق روند دادرسی عادلانه از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

اعتراف گیری توام با ارعاب و تهدید، ناقض در ماده ۵ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و مصداق بارز شکنجه است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.