•                    
  •                  
شنبه , ۰۸ بهمن , ۱۴۰۱
شنبه, ژانویه 28

بازداشت و بلاتکلیفی ۱۱ شهروند و آزادی ۵ شهروند دیگر با تودیع وثیقه

0
38

حقوق بشر در ایران – امروز چهارشنبه ۲۸دی ماه ۱۴۰۱، زانیار احمدی، الهام زراعت پیشه، سامان عبدی، فرزاد کریمی، فرعان حسن زاده، عثمان ارس‌ زاده، هژار محمودیان و سهراب موسوی، توسط نیروهای امنیتی، بازداشت شدند. همچنین، سحر برلویی، رضا عسکری سروش و حمید شریفی، علیرغم گذشت مدتی از تاریخ دستگیری در بلاتکلیفی بسر می برند. از سوی دیگر، نواب ابراهیمی، محمدمهدی پناهیان، فردین ناجی، کامبیز نوروز زاده و نازنین کی نژاد، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گزارش حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، سحر برلویی، متولد: ۱۳۶۷، ساکن شهرک اکباتان در غرب تهران و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، علیرغم گذشت بیش از ۵۰ روز از تاریخ دستگیری بطور بلاتکلیف در بازداشت بسر می برد. 

براساس این گزارش، بازداشت سحر برلویی، در ارتباط با اعتراضات سراسری صورت گرفته و از محل دقیق نگهداری وی و نام ضابط امنیتی پرونده او اطلاعی در دست نیست. 

لازم به ذکر است، سحر برلویی، در تاریخ ۲ آذرماه ۱۴۰۱، پس از یورش نیروهای امنیتی به منزل وی در شهرک اکباتان پس از تفتیش منزل و توقیف برخی لوازم الکترنیکی، سپس بازداشت شد. 

افزون براین، روز یکشنبه ۲۵ دی ماه ۱۴۰۱، زانیار احمدی، ساکن شهر سنندج مرکز استان کردستان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

تا لحظه تنظیم این گزارش از دلایل بازداشت و محل نگهداری وی اطلاعی حاصل نشده است. 

در خبری دیگر، روز دوشنبه ۱۲ دی ماه ۱۴۰۱، الهام زراعت‌ پیشه، وکیل دادگستری، ساکن استان فارس، در پی مراجعه به دادگستری این استان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری، ضمن اعلام این خبر در صفحه شخصی خود نوست:”خانم ‎الهام زراعت پیشه، عضو‌ کانون‌ وکلای دادگستری استان فارس بیش از ۱۵ روز است که حسب اعلام همکاران در محل ‎دادگستری بازداشت شده است. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از مکان نگهداری، اتهامات مطروحه و روند حقوقی پرونده الهام زراعت‌ پیشه اطلاعی در دست نیست. 

از سوی دیگر، روز دوشنبه ۲۶ دی ماه ۱۴۰۱، نواب ابراهیمی، مدرس آشپزی، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه آزاد شد. 

براساس این گزارش، آزادی نواب ابراهیمی، با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی صورت گرفته و علیرغم آزادی وی اما تا لحظه تنظیم این گزارش، از اتهامات مطروحه علیه وی اطلاعی در دست نیست.

لازم به اشاره است، نواب ابراهیمی، در تاریخ ۱۴ دی ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود. 

افزون بر این، روز دوشنبه ۲۶ دی ماه ۱۴۰۱، فردین ناجی، ساکن تهران و فعال عرصه موسیقی و خوانندگی، پس از اتمام بازجوئی ها و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد. 

براساس این گزارش، بازداشت فردین ناجی، مرتبط با با ساخت قطعه های موسیقی بود که در واکنش به سرکوب و کشتار و ارعاب صورت گرفته بر جامعه ایران وی منتشر کرده بود. 

لازم به اشاره است، فردین ناجی، چندی پیش، توسط ماموران وزارت اطلاعات در تهران بازداشت و جهت بازجوئی به بند ۲۰۹ آن ارگان امنیتی واقع در زندان اوین منتقل شده بود. 

همچنین، روز دوشنبه ۲۷ دی ماه ۱۴۰۱، کامبیز نوروز زاده، فعال مدنی، پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام، با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد. 

براساس این گزارش، کامبیز نوروز زاده، با تودیع وثیقه آزاد و باید در انتظار تعیین‌ تاریخ محاکمه و دریافت ابلاغیه دادگاه خود باشد. 

لازم به اشاره است، کامبیز  نوروز زاده، در مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و جهت بازجویی به یکی از بندهای امنیتی زندان اوبن منتقل شده بود.

تا زمان تنظیم این گزارش، از اتهامات مطروحه علیه کامبیز نوروز زاده، اطلاعی حاصل نشده است. 

در ادامه نیز، طی روزهای اخیر، نازنین کی نژاد، مترجم و فعال ادبی، محبوس و بلاتکلیف در زندان قرچک ورامین، پس از طی مراحل بازجویی و تفهیم اتهام با تودیع وثیقه از زندان قرچک ورامین آزاد شد. 

براساس این گزارش، پس از اتمام بازجوئی و بازپرسی سپس  توسط شعبه ١۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، محاکمه و به تحمل ۴ سال حبس تعزیری، ٢ سال منع خروج از کشور، ٢ سال ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه‌ ها و دسته‌ جات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و همچنین به ٢ سال منع فعالیت در فضای مجازی محکوم شده و پرونده وی به دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع شده است. 

لازم به اشاره است، نازنین کی نژاد، در تاریخ ۱۶ مهر ماه ۱۴۰۱، پس از یورش ماموران امنیتی به منزل وی و همسرش در تهران بازداشت و جهت بازحویی و تفهیم اتهام به یکی از بندهای امنیتی زندان اوین منتقل و پس از اتمام مراحل تحقیق سپس به زندان قرچک ورامین منتقل شده بود. 

کُردپا هم با انتشار اخباری کوتاه اعلام کرد؛ روز دوشنبه ۲۶ دی‌ماه ۱۴۰۱، سامان عبدی، متولد: ۱۳۸۱، اهل شهرستان جوانرود از توابع استان کرمانشاه، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت دقیق بازداشت و مصادیق حقوقی اتهامات و مکان نگهداری وی اطلاعی در دست نیست. 

همچنین، روز چهارشنبه ۲۱ دی‌ماه ۱۴۰۱، فرزاد کریمی، اهل روستای تنگیسر از توابع شهر سنندج و ساکن اهواز مرکز استان خوزستان، توسط ماموران اداره اطلاعات اهواز بازداشت شد. 

براساس این گزارش، بازداشت فرزاد کریمی، در پی احضار وی به اداره اطلاعات اهواز صورت گرفته و پس از بازداشت از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست. 

افزون براین، روز سه‌شنبه ۲۷ دی‌ماه ۱۴۰۱، فرعان حسن‌زاده، در شهرستان اشنویه از توابع استان آذربایجان غربی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

براساس این گزارش، بازداشت فرعان حسن زاده، در ایست بازرسی نلیوان در شهرستان‌ اشنویه صورت گرفته است. 

تا این لحظه از مکان نگهداری، علت دقیق بازداشت و مصادیق حقوقی اتهامات فرعان حسن زاده اطلاعی در دست نیست. 

در خبری دیگر، روز سه‌شنبه ۲۷ دی‌ماه ۱۴۰۱، سهراب موسوی، اهل روستای آب انار از توابع شهرستان آبدانان در استان ایلام، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. 

تا لحظه تنطیم این خبر از مکان نگهداری و مصادیق حقوقی اتهامات و روند حقوقی پرونده سهراب موسوی اطلاعی حاصل نشده است.

کولبرنیوز هم در خبری اعلام کرد؛ روز سه سنبه ۲۷ دی ماه ۱۴۰۱، عثمان ارس‌ زاده – متولد: ۱۳۵۱، هژار محمودیان – متولد: ۱۳۶۴، در شهرستان اشنویه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. 

براساس این گزارش، ماموران امنیتی پس از بازداشت خشونت آمیز، این شهروندان را جهت‌ بازجوئی و تفهیم اتهام به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل کردند. 

تا لحظه تنظیم این خبر، از علت دقیق بازداشت و مصادیق حقوقی اتهامات این‌افراد اطلاعی در دست نیست. 

کانال تلگرامی دانشجویان متحد نیز با انتشار اخباری کوتاه اعلام کرد؛ امروز چهارشنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، رضا عسکری سروش، دانش آموخته مقطع مهندسی در رشته صنایع در دانشگاه بوعلی سینا همدان،‌ علیرغم گذشت بیش از ۱۰۰ روز از تاریخ دستگیری در وضعیت بلاتکلیف بسر می برد. 

بلاتکلیفی رضا عسکری سروش، در حالی است که دی توسط دادگاه بدوی به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده و اما هنوز حکم وی قطعی نشده است. 

لازم به اشاره است، رضا عسکری سروش، در تاریخ ۱۸ مهر ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. 

افزون بر این، امروز چهارشنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۱، حمید شریفی، دانشجوی مقطع دکترا در رشته بوم شناسی اکولوژیک در دانشگاه فردوسی مشهد، علیرغم گذشت بیش از ۱۰۵ روز از تاریخ دستگیری در بلاتکلیفی بسر می برد. 

براساس این گزارش، حمید شریفی، در ملاقات کابینی که با خانواده خود داشته اعلام کرد:”در زمان بازداشت توسط ماموران مورد ضرب و شتم قرار گرفته و همگام بازجوئی از ناحیه بینی با ضرب دیدگی شدید مواجه شده و از حق تماس و سایر حقوق یک‌ متهم یا یک زندانی محروم است.”

لازم به اشاره است، حمید شریفی، در تاریخ ۱۳ مهر ماه ۱۴۰۱، هنگام بازگشت به منزل در ایستگاه راه آهن مشهد توسط نیروهای امنیتی توام با ضرب و شتم بازداشت شد. 

در خبری دیگر، روز سه شنبه ۲۷ دی ماه ۱۴۰۱، محمدمهدی پناهیان، دانشجوی دانشگاه فرهنگیان ساری، ساکن شهرستان فریدونکنار از توابع استان مازندران، پس از طی مراحل بازجوئی آزاد شد. 

از چگونگی آزادی و میزان وثیقه یا کفالت و مصادیق حقوقی اتهامات تفهیم شده به وی اطلاعی در دست نیست. 

لازم به اشاره است، محمدمهدی پناهیان، در تاریخ ۱۰ دی ماه ۱۴۰۱، در شهرستان فریدونکنار، بازداشت شده بود. 

سرکوب آزادی بیان و ممانعت از انتشار عقاید و دیدگاه های افراد در یک جامعه، ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

ممانعت از دسترسی متهم به وکیل در مراحل بازجویی و بازپرسی و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی، ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

برچسب هابازداشت دانشجویانسرکوب وکلاتظاهرات سراسری در ایرانبازداشت دانشجویان ایرانمهر ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان ۱۴۰۱آذرماه۱۴۰۱اسامی بازداشت شدگانبازداشت بازجویی کردنهژارمحمودیانزانیاراحمدیبازداشت دانشجویان در ایراناعتراضات سراسریبازداشت دانشجویان دانشگاه تهرانبازداشت بی خبری،مهر ماه ۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال ۱۴۰۱آذر ماه ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان اعتراضاتبازداشت وکلای دادگستری در ایرانهژار محمودیانزانیار احمدیبازداشت وکلای دادگستریکانون وکلای دادگستری استان فارسبازداشت بیخبری،تظاهرات سراسری ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان شهریور۱۴۰۱اعتراضات سراسری مهر ماه ۱۴۰۱نواب ابراهیمیتظاهرات سراسری دانشجویانعثمان ارس زادهآزادی بازداشت شدگانسرکوب وکلای دادگستریبازداشت بازجویی،بازداشت دانشجویان معترض۱۴۰۱تظاهرات سراسری در سال۱۴۰۱مهر۱۴۰۱تظاهرات سراسری۱۴۰۱،فردین ناجیفرعان حسن زادهبازداشت بیخبریبازداشت بی خبریکامبیز نوروززادهآبان۱۴۰۱اعدام بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱آذر ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آبان ۱۴۰۱محمدمهدی پناهیانفرزادکریمیوکلای دادگستریسرکوب وکلای دادگستر یبازداشت بازجوییکامبیزنوروززادهاحضاروبازداشت دانشجویاناعتراضات سراسری آبان ماه ۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر ۱۴۰۱محاکمه بازداشت شدگان آبان ۱۴۰۱محمد مهدی پناهیانفرزاد کریمیبازداشتکانون وکلای دادگستریسرکوب وکلای حقوق بشر در ایرانتظاهرات سراسری شهریور ۱۴۰۱کامبیز نوروز زادهآبان ۱۴۰۱اعتراضات سراسری آبان۱۴۰۱تظاهرات سراسری آذر۱۴۰۱بازداشت شدگان تظاهرات سراسرینازنین کی نژادسامان عبدیوکیل دادگستریسرکوب وکلای دادگستری در ایرانتظاهرات سراسریاعتراضات سراسری ۱۴۰۱مهرماه۱۴۰۱آبانماه ۱۴۰۱تظاهرات سراسری،اعتراضات سراسری مهر ۱۴۰۱بازداشت دانشجویان دانشگاه در ایرانسهراب موسویالهام زراعت پیشه

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.