چهارشنبه , ۰۲ فروردین , ۱۴۰۲
چهارشنبه, مارس 22

جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام گلاویژ احمدی برگزار شد

0
72

حقوق بشر در ایران – امروز شنبه ۸بهمن ماه ۱۴۰۱، جلسه بازپرسی و تفهیم اتهام گلاویژ احمدی در شعبه ۲ دادسرای عمومی و انقلاب سنندج برگزار شد.

به گزارش حقوق بشر در ایران به نقل از کُردپا، روز چهارشنبه ۵ بهمن ماه ۱۴۰۱، گلاویژ احمدی، عکاس و مدیر آتلیه ئه ژین، پس از احضار به شعبه ۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندج مرکز استان کردستان تفهیم اتهام شد.

براساس این گزارش، اتهامات تفهیم شده به گلاویژ احمدی در این جلسه بازپرسی(اقدام علیه امنیت ملی)، (نشر اکاذیب) و (ارتباط با رسانه های معاند نظام) و سپس با تودیع وثیقه آزاد شد.

لازم به اشاره است، در تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۴۰۱، ماموران اطلاعات سپاه پاسداران با یورش به آتلیه عکاسی گلاویز احمدی و تفتیش آن مکان، علاوه بر توقیف گوشی تلفن‌ همراه، هارد دیسک کامپیوتر و دبسک های حاوی تثاویر مشتریان، در جریان این تفتیش خسارت‌های مالی نیز به محل کار این شهروند ساکن سنندج وارد کردند.

با توجه به اعلام بازپرس شعبه ۲ دادسرای عمومی و انقلاب شهر سنندج، حکم تفتیش محل کار گلاویژ احمدی توسط آن واحد قضایی صادر شده بود. 

ممانعت از انتشار دیدگاههای و عقاید افراد، به منزله سرکوب آزادی بیان و ناقض ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است. در این مفاد قانونی بر حق افراد بر انتشار افکار، عقاید، نظریات و دیدگاههای سیاسی و عقیدتی بدون محدودیت مرزی تاکید شده است.

عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.

همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی، بازجو و بازپرس بیطرف از جمله حقوقی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.

 در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون تاکید شده است.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.